životopis a objevy B.Franklina

Text dotazu

Zajímal by mě stručný životopis a objevy B.Frenklina. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Benjamin Franklin ( 1706 - 1790 ) proslul jako diplomat, politik, vynálezce, tiskař, publicista a zastánce americké nezávislosti.
Narodil se 17.1.1706 v Bostnu. U svého bratra se později vyučit tiskařem.
V roce 1723 odjel do Philadelphie, kde začal vydávat vlastní periodika: Pennsylvania Gezette a Poor Richard´s Almanach.Ve Philadelphii se zasloužil o zlepšení veřejných služeb (založení knihovny, veřejné osvětlení, čisté ulice aj.) V roce 1730 se oženil s Deborah Read. Později se stal otcem 2 dětí. Roku 1754 odjel do Anglie jako vyslanec kongresu Alabamy. V roce 1764 se do Anglie navrátil a zastupoval zde několik amerických kolonií, které hájil v daňových sporech s Velkou Británií. Stal se také členem komise, jež připravovala Deklaraci nezávislosti. Podporu pro vznik nezávislého státu v Americe hledal také jako diplomat ve Francii u krále Ludvíka XVI. ( 1776 ). Jeho podnikání jej dostatečně zaopatřilo, proto mohl věnovat více času vědě. Jeho pokusy a vynálezy obsáhly široké spektrum fyziky. Nejvíce se zabýval elektrickým proudem. 1751 vyšla jeho kniha Experiments and Observations on Electricity. Známý je jeho vynález bleskosvodu ( ještě před Prokopem Divišem ). Dále je autorem teorie o elektrickém fluidu ( každé těleso má v sobě elektrické fluidum, které se přenáší třením z jednoho tělesa na druhé). V této oblasti také jako první popsal kladný a záporný elektrický proud. Je považován za vynálezce bifokálních čoček do brýlí, hudebního nástroje nazvaného skleněná harmonika, potápěčských ploutví, cirkulačních kamen aj.
Více informací o Benjaminu Franklinovi naleznete na stránkach:
http://www.answers.com/topic/benjamin-franklin
http://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Franklin#Biographies