životnost papíru

Text dotazu

Dobrý den, začal jsem se zajímat obecně o životnost papíru a tím i dokumentů na nich vytištěných. Dočetl jsem se o problematice tzv. kyselého papíru. Dočetl jsem se také ( http://www.ics.muni.cz/mba/dl- fi04/dlfi04-10.pdf, http://mu.letohrad.cz/muzeum/clanky/2001/9.01.htm ), že životnost současného papíru je 100-200 let.
Jak to tedy je se současným papírem - používaným v ČR (ale i ve světě) pro dokumenty potenciálně zajímavé i za 100-200 let - jako jsou důležitá díla beletrie, poezie, faktografickou literaturu, technickou a vědeckou literaturu, statistické ročenky, výroční zprávy, důležitější časopisy atd.? Skutečně tyto dokumenty, pokud nebudou dodatečně nějakým způsobem ošetřeny/konzervovány nevydrží více než 200 let? To by bylo dosti frustrující....(taky vzhledem k tomu, že v současné době jsou běžně k dispozici tisky a rukopisy i z 18., 17., 16. století...). A jak je to s "kyselostí" současného papíru - už je tento problém u dnešního papíru vyřešen? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Preji hezky den, a soucasne se omlouvam, ze v zaplave jinych e.mailu mi Vas proklouzl bez odpovedi. Co se tyce trvanlivosti papiru plati to co uvadite a je v odkazovanych prilohach. Nejtrvanlivejsi je rucni papir, nejmene trvanlivy drevity papir pouzivany napr. pro tisk novin. Soucasny novinovy papir je snad jeste mene trvanlivy nez napr. z konce 19. stol. Problem soucasneho papiru je v tom, ze se vetsinou vyrabi ze sberoveho papiru, takze vstupni surovina muze obsahovat ruzne komponenty o kterych nemame poneti a mohou zpusobovat a urychlovat degradaci papiru. Takze ani chemicka uprava (odkyseleni a dodani alkalicke rezervy) neni dlouhodobym resenim. Pro zvyseni trvanlivosti by se pri vyrobe papiru mela pouzivat definovana vstupni surovina zarucujici chemickou stabilitu. To je vsak velmi nakladne.
Pro instituce, ktere ke sve cinnosti potrebuji papirove dokumenty uchovavat co nejdelsi dobu to znamena, ze musi velkou peci venovat prevenci spocivajici v peci o klimaticke podminky ulozeni dokumentu, prevenci pred vyskytem plisni, manipulaci s dokumenty a pusobeni svetla (behem ulozeni, pri cteni, kopirovani, mikrofilmovani, digitalizaci a pod.). Poskozene, nebo silne degradovane dokumenty je treba prevest na mikrofilm. Za trvale reseni nepovazujeme primou digitalizaci, ktera nese radu rizik. Nahrada jinym zachovalejsim exemplarem je v pripade kyseleho papiru take jen kratkodobym resenim. Krome mikrofilmovani (nebo hybridni metody, ktera kombinuje mikrofilm a digitalni zaznam) se vyuziva metoda odkyselovani, ktera prodluzuje zivotnost papiru min. o 80 let. Ta vsak neni v CR zatim nikde k dispozici pro knizni dokumenty.
Zivotnost dokumentu prodluzuje i pouzivani ochrannych obalu (desek, krabic, obalek a pod.) musi vsak byt take vyrobeny z chemicky stabilnich latek. Pokud by Vas zajimaly podrobnosti z vyse uvedenych ochrannych opatreni, prip. jste mel zajem neco z toho uplatnit, prosim ozvete se.
Dalsi informace muzete take nalezt na webove strance NK věnované ochraně fondů.