Život Vlasty Buriana v letech 1914-1918

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě jak prožil Vlasta Burian období Velké války 1914-1918. Jeden zdroj tvrdí, že byl odveden a dezertoval. U jiného zdroje jsem se dočetla, že nebyl ani odveden, neboť nerozeznával barvy.
Děkuji za upřesnění.

Odpověď

Dobrý den,

komik a herec Vlasta Burian se vojenské službě za 1. světové války  zcela nevyhnul. Jeho nástup a i pozdější působení v armádě však zcela odpovídalo naturelu jeho osoby. V knize "Vlasta Burian: mystérium smíchu" se o uvedeném úseku jeho života mimo jiné píše:

"Burian byl počátkem roku 1917 odveden, ale nenastoupil u své jednotky, byl tedy vlastně zběhem."

Zdá se, že několik měsíců mu vše procházelo. Dokonce v tomto čase několikrát vystupoval na scéně divadla Rokoko. V květnu roku 1917 si na něho ovšem počkala vojenská patrola přímo před Rokokem, odtud byl odveden v poutech.

"Podle Longenova svědectví i téměř navlas shodného vzpomínání samotného protagonisty těchto eskapád (Pohádky V. B. pouze pro dospělé, I. díl) tomu předcházel divoký, zoufalý úprk zadním schodištěm a světlíkem na půdu, odtud pak na střechu sousedního domu a na další půdu, kde se zběh hodlal skrývat do rána. Byl však nájemníky domu považován za půdního zloděje, udán policii a ta jej vzápětí předala dosud slídící vojenské patrole. Burian tedy narukoval rovnou do basy. Odtud se pak přes trestné komando, simulace v nemocnici a další peripetie dostal k vojenské kapele a o dovolených zpět do Rokoka (podzim 1917, leden 1918). Zde se tímto nepravidelně pravidelným způsobem náhlého zjevování a mizení vyskytoval až do konce války v říjnu 1918. (...)

Je to fakt, na němž se všichni dosavadní burianovští životopisci, počínaje J. Klepetářem a konče P. Králem, vzácně shodují : to, že byl Burian vojenskou stráží odveden jako dezertér v květnu  1917 přímo z kabaretu Rokoko a že zde předtím i poté (během vojenské služby) hojně vystupoval."

Použité zdroje

JUST, Vladimír. Vlasta Burian: mystérium smíchu. Vyd. 2. Praha: Academia, 2001, C1993. str. 54 - 55.