Živá káčata i koťata namísto toaletního papíru

Text dotazu

Rád bych zjistil více o historických hygienických praktikách a zvycích týkajících se toaletní hygieny. Existují nějaké dokumenty, knihy nebo studie, které se zabývají tím, jak se v minulosti lidé starali o hygienu a používali různé materiály pro toaletní potřeby, ať už v domácnostech nebo v různých kulturách? Konkrétně chci ověřit, zda se skutečně často používala živá káčata i koťata namísto toaletního papíru, nebo jde o falešnou zprávu (viz zdroj např. https://muzeumnocniku.cz/cs/toalety)?

Odpověď

Dobrý den,

nejprve zodpovíme Vaší otázku o užívání živých zvířat jako náhražky za dříve ještě neexistující toaletní papír.

Stránka, na kterou odkazujete, sice uvádí v příkladech „živá káčata a koťata“, tuto informaci už však dále nerozvíjí, a to nijak výrazně ani ve své publikaci Toalety, nočníky a jiné souvislosti. V kapitole o hygieně středověku uvádí toto: „v Evropě se lidé utírali hlavně mechem, lišejníkem, hadry, skořápkami, slámou, konopím. Vyšší společnost pak něčím fajnovějším, například jemným plátýnkem, vlnou, krajkou, bavlnou nebo husími krky. Utírání se živými kuřaty, káčaty a koťaty byl spíše přežitek z římského období.“ (SEDLÁČKOVÁ, s. 25). V kapitole věnované době Římské říše se ale žádná taková informace nevyskytuje. Naopak se zde píše „o používání mořské houby připevněné na dřevěné tyčce a namočené v nádobě s octovou vodou“ jako jediný příklad náhražky za ještě neexistující toaletní papír. (SEDLÁČKOVÁ, s. 22).

Tyto informace dokládá jako pravděpodobné i V. Vondruška ve své knize Intimní historie.
Ku starověkému Římu zmiňuje užívání mycích hub lovených na mořském dně a v období středověku se užívaly rostlinné anebo jiné dostupné materiály podobně až stejně jako u předchozí publikace (VONDRUŠKA, s. 224–225).

Houbu na hůlce“ sloužící místo toaletního papíru také dokládají archeologické nálezy při odkrytí první společné římské latríny z dob helénismu. (KEPARTOVÁ in Dějiny a současnost, 2003). Tvrzení o materiálech užívaných ve středověku potvrzují také archeologické výzkumy všedního života obyvatel středověkých měst (např. Opavy a Plzně). (SOKOL in Dějiny a současnost, 2000). Ostatní odborné publikace o hygieně v dějinách, které jsme prostudovali, se používání zvířat jako alternativy za toaletní papír, nezmiňují.

S touto informací bychom tudíž nakládali velmi opatrně a přikláněli se k ní pouze, pokud bude něčím podložena (písemnými prameny, archeologickými nálezy a výzkumy).

K Vaší další otázce o literatuře, která se zabývá osobní hygienou, zasíláme výčet odborných publikací a článků, z nichž jsme čerpali anebo z hlediska jejich odbornosti doporučujeme k prostudování.

Použité zdroje

BAHENSKÝ, František et al. Velké dějiny zemí Koruny české. Tematická řada, Lidová kultura. Vyd. 1. Praha: Paseka, 2014. ISBN 978-80-7432-000-2.

KALVASOVÁ, Jana. Lidé a voda. Příspěvek k dějinám osobní hygieny přelomu 19. a 20. století [online]. České Budějovice, 2007 [cit. 2023-11-01]. Dostupné z: https://theses.cz/id/oej2le/. Diplomová práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc.

VONDRUŠKA, Vlastimil. Intimní historie: od antiky po baroko. Brno: MOBA, c2007. ISBN 978-80-243-2672-6.
Smith, Virginia (Virginia Sarah) a Milena LENDEROVÁ. Dějiny čistoty a osobní hygieny. Praha: Academia, 2011. ISBN 978-80-200-1885-4.

LENDEROVÁ, Milena, JIRÁNEK, Tomáš a MACKOVÁ, Marie. Z dějin české každodennosti: život v 19. století. Vydání druhé, doplněné. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2017. ISBN 978-80-246-3510-1.

DÜLMEN, Richard van, Pavel HIML a Martin VŠETÍČEK. Kultura a každodenní život v raném novověku (16.-18. století), I: Dům a jeho lidé. Praha: Argo, 1999. ISBN 80-7203-116-3.

JIROUŠOVÁ, Šárka. Koupelna a záchod od středověku k dnešku, Dějiny a současnost 25, Praha: Lidové noviny 2003, č. 2, s. 17-20. ISSN 0418-5129.

KEPARTOVÁ, Jana. Latrina Romanorum aneb sedm mudrců na záchodku, Dějiny a současnost 25, Praha: Lidové noviny 2003, č. 2, s. 1–5. ISSN 0418-5129.

SOKOL, Petr. Záchody a hygienické cítění ve středověkém a raněnovověkém městě, Dějiny a současnost 22, Praha: Lidové noviny 2000, č. 6, s. 6–10. ISSN 0418-5129.

VOKÁČOVÁ, Věra. Lavabo – flakon: hygienické a toaletní náčiní pěti staletí. Praha: UPM,1979.

SEDLÁČKOVÁ, Renáta a Jan SEDLÁČEK. Toalety, nočníky a jiné souvislosti. V Praze: Muzeum historických nočníků a toalet, 2020. ISBN 978-80-907634-0-1.

Osobní hygiena na šlechtických sídlech: [katalog výstavy pořádané 19.6.-30.9.2003 v kočárovně Státního zámku Vranov nad Dyjí. Brno: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně, 2003. ISBN 80-86752-08-9.