židovské předkožky

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, co židé dělají s předkožkami získanými obřízkou. Slouží ke konzumaci nebo k nehumánní spotřebě? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

Předkožky, které židé získají obřízkou ke konzumaci neslouží. Ukládají se do speciálních nádob, které jsou k tomuto účelu přímo určeny a jsou součástí výbavy, která se pro obřízku používá.

Židovská obřízka se koná osmí den po narození dítěte i v případě, že se jedná o nějaký ze svátků, jedinou výjimkou, kdy se obřízka nekoná je, pokud by zákrok mohl ohrozit dítě na zdraví. Obřízku provádí tzv. "mohel", který je k tomuto úkonu vyškolen. Když je mohel připraven k obřízce, nejprve prohlédne dítě. Obřad může být ale i v tuto chvíli odložen, pokud se vyskytne nějaký problém. Kontrola dítěte se provádí i po úkonu, poté co si mohel vydrhne ruce kartáčem a ponoří je do dezinfekčního roztoku. K tomu aby mohla být obřízka provedena musí také otec dítěte pronést souhlas s tím, že chce aby jeho dítě bylo obřezáno. Obřízka se může provádět kdekoli - doma, v synagoze či v nemocnici. Pro židy je obřízka znamením svazku mezi Bohem a jeho národem. Toto znamení na těle pak jakoby říkalo, že daná osoba patří k Abrahámově rodině, k národu Izrael.

Tento rituál je prováděn pouze u chlapců, kteří při něm získávají židovské jméno. U děvčat se obřízka neprovádí.

Součástí obřízkové soupravy je: obřízkový nůž, štít (na ochranu před zraněním), dezinfekční prášek, vata a nádobka na předkožku, dále k rituálním předmětům patří povijan (do kterého je dítě zabaleno) a Elijášovo křeslo.

Obřízka se ovšem provádí nejen u židů, ale i muslimů, či pokud je to nutné ze zdravotních důvodů.

Více o obřadu obřízky se také můžete dozvědět např. v těchto knihách, z kterých jsme čerpali i my:

* Spiegel, Paul. Kdo jsou Židé?. 2. vyd. Brno: Barrister & Principal, 2010. 254 s. ISBN 978-80-87029-97-8.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002147950&local_base=NKC ]

* Nosek, Bedřich a Damohorská, Pavla. Židovské tradice a zvyky. Vyd. 1. V Praze: Karolinum, 2010. 271 s. ISBN 978-80-246-1518-9.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001803692&local_base=NKC ]

* Mrowiec, Katia, Kubler, Michel a Sfeir, Antoine. Bůh, Jahve, Alláh: vše, co nás zajímá o křesťanství, judaismu a islámu: [100 odpovědí na základní otázky víry: víra židů, víra křesťanů, víra muslimů]. Vyd. 1. Praha: Garamond, 2009. 188 s. ISBN 978-80-7407-058-7.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002025482&local_base=NKC ]

* Vries, S. Ph. de. Židovské obřady a symboly. Vyd. 1. Praha: Vyšehrad, 2009. 299 s. Světová náboženství. ISBN 978-80-7021-963-8.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001860221&local_base=NKC ] a další.

Další zajímavé odkazy:

* http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/judaismus/_zprava/obrizka--371343

* http://cs.wikipedia.org/wiki/Brit_mila

Pokud by Vám tato odpověď nestačila, doporučujeme se obrátit na knihovnu Židovského muzea, která je také zapojena do služby ptejte se knihovny: email: library@jewishmuseum.cz.