Zhasnutí olympijské pochodně v roce 1936

Text dotazu

Dobrý den,

dne 30. července 1936 údajně došlo v Praze při štafetovém běhu s olympijským ohněm k úmyslnému uhašení pochodně. Mělo se tak stát na protest proti tomu, že nacistické Německo využívá olympijské hry ke své propagaci. O průběhu události dnes informuje hned několik článků dostupných na internetu, podle jedné z verzí ji měl zhasnout sám běžec, podle jiné levicoví demonstranti. Bohužel všechny články mají společné to, že neuvádějí žádné původní zdroje a vznikly v relativně nedávné době.
Rád bych se proto zeptal, zda existuje nějaký popis události v dobovém tisku (např. Rudém právu nebo specializovaných sportovních periodikách), případně zda se dá zjistit, kdy se tento příběh poprvé objevil či jak se jmenoval běžec, kterému byla v osudné chvíli pochodeň svěřena.

S pozdravem a přáním krásného dne

Odpověď

Dobrý den,

nejstarší zmínku o vytržení pochodně demonstranty a jejím uhašení, kterou se nám podařilo nalézt, přináší kniha "Tělovýchovné organizace v protifašistickém hnutí a odboji" (1981). Zde se píše:

"Dne 30. července 1936 dorazila štafeta na území Československa, kde se setkávala "s ostentativním chladem a odmítáním" ČsAAU nemohla zajistit vlastní běžce, a proto vypomáhali sokolové. Přes značný četnický dozor byly soustavně rozšiřovány protihitlerovské letáky. (...) V Praze musela policie dokonce připravit pro olympijskou štafetu silná bezpečnostní opatření. Obklopoval ji koridor strážníků, kteří však pochodeň neuchránili. Rozhořčení demonstranti ji dokonce vytrhli běžci z rukou a teprve zásah policejní asistence umožnil pokračování v běhu. V Praze - snad poprvé od území Řecka  - byl oheň uhašen. Pochodeň musela být znovu rozžata a doslova ukrývána před obyvateli."

Zdroj: ŠPLÍCHAL, Karel. Tělovýchovné organizace v protifašistickém hnutí a odboji. 1. vyd. Praha: Olympia, 1981. s. 29.

Rudé právo z července 1936 obsahuje také několik článků, které popisují události ohledně olympijské štafety. V periodiku se hovoří o mohutných protestech, ulicích plných lidí, provolávání protifašistických hesel, silném policejním dohledu aj. Uhašení olympijského ohně zde ovšem zmíněno nebylo, pouze vytržení pochodně demonstranty:

„V Krči demonstranti odřízli atleta od aut, které jej doprovázely a táhli za ním dolů do Nuslí. Policie byla bezmocná. Ze špalíru padaly na pochodeň stará vejce, shnilé citrony a kamení. V ulici Palackého v Nuslích byla pochodeň běžci vytržena z rukou. Několik strážníků ji však dobylo zpět a vrátilo běžci. Auta, která štafetu provázela, bez ohledně vjížděla do davu, a proto byla rovněž ostře napadena. Za veliké vřavy provázeli demonstranti štafetu až na Tylovo náměstí.“

 Zdroj: Ve velkých městech demonstrativní nezájem. V Praze velké protifašistické demonstrace: tak byla „uvítána“ u nás hitlerovská štafeta. Rudé právo: orgán Československé sociálně demokratické strany dělnické. 1936, 17(178), 1.8.1936. S. [1]-2. ISSN 0032-6569. Dostupné také z: https://kramerius.nm.cz/uuid/uuid:59777bdb-ffce-11ea-b4f7-001b63bd97ba

 Další články:

 * Olympijská štafeta na půdě Československa: po demonstracích v Řecku, Bulharsku a Jugoslávii. Rudé právo: orgán Československé sociálně demokratické strany dělnické. 1936, 17(176), 30.7.1936. S. [1]. ISSN 0032-6569. Dostupné také z: https://kramerius.nm.cz/uuid/uuid:57f5227b-ffce-11ea-b4f7-001b63bd97ba

 * Protifašistické nápisy, namalované na silnici, „vítají“ olympijskou štafetu na čsl. půdě. Předběžná opatření v Praze: Zatýkání komunistických funkcionářů. Rudé právo: orgán Československé sociálně demokratické strany dělnické. 1936, 17(177), 31.7.1936. S. [1]. ISSN 0032-6569. Dostupné také z: https://kramerius.nm.cz/uuid/uuid:8050b505-ffce-11ea-b4f7-001b63bd97ba

* Obličeje berlínských pánů se prodloužily. Neslavný průběh olympijské štafety v ČSR: špatným úvodem k včerejšímu zahájení hitlerovské Olympiady. Rudé právo: orgán Československé sociálně demokratické strany dělnické. 1936, 17(179), 2.8. 1936. S. [3]. ISSN 0032-6569. Dostupné také z: https://kramerius.nm.cz/uuid/uuid:7bf067b7-ffce-11ea-b4f7-001b63bd97ba

Dále jsme nahlédli do některých dalších periodik levicového zaměření z té doby (Rudá Rovnost, Haló noviny, Rozsévačka). Zmínku o událostech v Praze ze dne 30.7. přinášely z výše uvedených Haló noviny a jsou líčeny podobným způsobem jako v Rudém právu.

Články:

* Strach o pochodeň. Halo noviny. 1936, č. 186 (30.7.) s. 1.

* Pochodeň špalíry demonstrantů. Halo noviny. 1936, č. 187 (31.7.) s. 1 a 4.

 V běžných novinách, které v daný čas vycházely, se povětšinou dočtete pouze o pokojném průběhu této akce. Silná policejní ochrana je ovšem zmíněna i v těchto článcích:

* Pestrý týden. 1936, roč. 11, č. 32 (8.8.), s. 1 - fotografie ze slavnosti na Staroměstském náměstí v Praze

* Olympijská štafeta probíhá Československem. Lidové noviny. 1936, roč. 44, č. 380 (31.7.), s. 5. - v plném textu dostupné zde: http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/uuid/uuid:39c6e7b0-2d60-11dd-abfb-000d606f5dc6

* Olympijská pochodeň na Staroměstském náměstí. Lidové noviny. 1936, roč. 44, č. 381 (31.7.), s. 6. polední vyd. - v plném textu dostupné zde: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/18153120

* Olympijská pochodeň v Praze. Národní politika. 1936, roč. 54, č. 209 (31.7.), s. 4 a 10, ranní vyd. - dostupné v plném textu: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/4868738 a http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/4868780

* Olympijská pochodeň splnila své poslání. Národní politika. 1936, roč. 54, č. 209 (31.7.), s. 1, polední vyd. - dostupné v plném textu: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/4868801

* Velkolepá oslava v Praze. Národní listy. 1936, roč. 76, č. 208 (31.7.), s. 4. 3. vyd. dostupné v plném textu: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/7221692

* Olympijský oheň na půdě Československa. Národní listy. Večerník. 1936, roč. 76, č. 207 (30.7.), s. 1. dostupné v plném textu:  http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/7221558

Další použité zdroje:

* Christopher HILTON. Hitlerova olympiáda. Praha: Práh, 2008. s. 143.

* https://radiozurnal.rozhlas.cz/historik-frantisek-kolar-olympijska-pochoden-poprve-putovala-do-nacistickeho-6201921