ženichův klobouk - cylindr

Text dotazu

Dobrý den, vzhledem k plánované svatbě ve fraku s cylindrem bych se chtěl informovat, co má ženich s kloboukem udělat během obřadu - nechat na hlavě, či smeknout a držet v ruce, či uplně odložit. Svatba bude v případě dobrého počasí na nekryté terase, v případě nepřízně počasí uvnitř v sále. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, tento konkrétní případ bohužel knihy o etiketě a svatebních přípravách neřeší.
Nejspíše se na nošení cylindru během svatebního obřadu vztahují obecná pravidla pro nošení klobouků u pánů.
Smeknutí klobouku se v rámci etikety vyžaduje při událostech, u kterých figurují státní znaky (vlajka, hymna apod.). Takovou událostí svatební obřad bezesporu je. Dále pánové smekají klobouk na pozdrav, konkrétně asi 2 až 3 kroky před zdravenou osobou a nasazují si ho až poté, co zdravenou osobu minou. Pán smeká při vstupu do místnosti. Klobouk pánové buď odkládají nebo v případě krátkých návštěv či rozhovorů drží v ruce. Na veřejných prostranstvích jako je letiště, nádraží, obchod apod. smeká muž pouze v případě osobního kontaktu s jinou osobou.

Naši domněnku o povinnosti smeknout cylindr během svatby potvrzují internetové stránky věnované svatebním přípravám: http://www.veselky.cz/veselky.asp?id=t4

S pravidly pro užívání klobouku při dané slavnostní příležitosti by Vás mohli seznámit pracovníci svatebního salónu či agentury, popřípadě ceremoniář, který před svatbou organizuje svatební obřad.

Zdroje zde uvedených informací:
SMEJKAL, Vladimír.Malá encyklopedie společenského chování. 2., dopl. vyd. Praha : Linde, 2001.
ISBN   80-7201-287-8 (brož.)
GUTH-JARKOVSKÝ, Jiří. Společenský katechismus. 1.vyd.v Levné knihy KMa. Praha : Levné knihy KMa, 2000.  ISBN   80-902818-0-X (brož.)
ŠPAČEK, Ladislav.Velká kniha etikety. 1.vyd. Praha : Mladá fronta, 2005. ISBN 80-204-1333-2 (váz.)

Přejeme Vám hodně štěstí v současném i v budoucím manželském životě.