zenbuddhismus (M. Novák)

Text dotazu

Roky hledám stať, která byla uveřejněna ve Světové literatuře, ročník 1965 o zen budhismu, autor pan ? Novák. Nejsem si jist žádným z těchto koordinátů. Vlastnil jsem čyři nebo pět brožovaných publikací (sborníků) s pravděpodobným názvem Světová literatura, asi ročník 1965, kde byly překlady děl světové literatury a v jednom z těchto čísel byla také uvedena stať pana Nováka (nejsem si jist jménem autora) o zen budhismu, ilustrovaná reprodukcemi maleb zenových malířů. Byla to nejlepší stať o zen budhismu, jakou jsem kdy četl - kilometry daleko od dalších rozmělňujících textů. Sháním fotokopii, zapůjčení publikace - přijedu kamkoliv a nafotím si na místě digitálním foťákem.

Odpověď

Vážený pane, pravděpodobně jde o článek japanisty Miroslava Nováka (1924-1982) "Každý sám svým pánembohem", Světová literatura r. 10, 1965, č. 4, s. 165-194. Časopis je ve fondech Národní knihovny, zde si jej můžete objednat do studovny (podle lístkového katalogu v hale služeb) a pak z něj kopírovat.
Pokud nebýváte v Praze a vaše knihovna časopis nemá, může vám zdarma zprostředkovat meziknihovní výpůjčku z jiné knihovny v ČR. Světová literatura byla ale poměrně rozšířená a měly by ji mít všechny větší knihovny.