zemský rabín H. B. Fassel

Text dotazu

Dobrý den, rád bych získal všechny dostupné informace, historikcé a životopisné o osobe
rabína Hirsch B. Fassela, narozeneho v 1802 v Boskovicích, zemrel roku 1883 v Madarsku, Nagy Kanisza. Dekuji

Odpověď

Dobrý d en,

Rabín Hirsch Baer Fassel se narodil 19.8.1802 v Boskovicích a zemřel 26.12. 1882.
Po svatbě se angažoval v obchodování, ovšem takovýto způsob života mu nevyhovoval a po studiích se stal rabínem. Je označován za jednoho z představitelů reforem. Po smrti Solomona Tiktina byl zvolen sněmem v Breslau jako "přidružený" rabín k Abrahamu Geigerovi, aby usmířil konzervativní část kongregace. Neúspěšně se ucházel o místo zemského a později moravského rabína, byl zvolen Samson Rafael Hirsch. Roku 1851 byl Fassel povolán do Nagy Kanyzsa.
Byl poměrně plodným spisovatelem. Publikoval kázání a pravidelně přispíval do židovských tisků, Např. Orient, Ben Chananja, Neuzeit, apod.Jeho prezentace židovského práva a rabínské etiky je dodnes považována za hodnotnou.
Mezi jeho díla patří:
Ein Wort zur Zeit beim Danfeste für die Errungenschaft der Freiheit. Vídeň, 1848
Reis- und Hülsenfrüchte am Pesach Eriaulte Speisen. Praha 1846 atd.

Zdroje:
Mikrofiš Jüdisches Biographisches Archiv (JBA), A-Iz, který je pro registrované čtenáře NK ČR dostupný v Referenčním centru NK ČR