zeměpisné souřadnice

Text dotazu

Prosím o pomoc při určení míst 23°sev.šíř., 105°vých.délky; 22°již.š., 173°vých.d.; 42°j.š.,173°záp.d. Velmi děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

zeměpisná délka a šířka je ve všeobecné encyklopedii Universum charakterizována takto:
"Zeměpisná délka, úhel, který svírá místní poledník s poledníkem hlavním, tj. Greenwichským. Z.d.může být západní nebo východní, a nabývá velikosti mezi  0 a 180°.
Zeměpisná šířka, úhel, který svírá rovina zemského rovníku se spojnicí daného místa se středem Země. Z.š. může být severní nebo jižní, a pohybuje se mezi 0 a 90°."
(Universum : všeobecná encyklopedie. 10.sv. 1.vyd.Praha : Odeon, 2000-2001. 80-207-1072-8 (sv. 10 : váz.).s.543)

Vámi udané souřadnice odpovídají těmto místům:
V prvním případě (23° severní šířky a 105° východní délky) se jedná o místo ve Vietnamu, konkrétně se souřadnice protínají ve výběžku severních hranic Vietnamu s Čínou. Nejbližšími městy jsou Quan Ba a Ha Giang.

Druhé místo (22° jižní šířky a 173° východní délky) se nachází ve Fidžijském moři mezi souostrovím Fidži, Novými Hebridy a Novým Zélandem.

Třetí uvedené souřadnice (42°jižní šířky a 173° západní délky) opět ukazuje na bod v Tichém oceánu, konkrétně v Jižní tichomořské pánvi. Nejbližší pevninou jsou ostrovy Nového Zélandu.

Další body na mapě dle souřadnic lze vyhledat pomocí mapových služeb Google Maps nebo Mapy.cz.

Použité zdroje

Vojenský atlas sveta [kartografický dokument.1. vyd.Harmanec : Vojenský kartografický ústav, 1999. ISBN 80-8042-175-7

iTouchmap.com: http://itouchmap.com/latlong.html (služba již není funkční)

Universum : všeobecná encyklopedie. 10.sv. 1.vyd.Praha : Odeon, 2000-2001. 80-207-1072-8 (sv. 10 : váz.) .