zemané v Pardubicích a Chrudimi

Text dotazu

Je doklad o nějakých zemanech (šlechticích) v okolí
Pardubic nebo Chrudimi?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Zeman je v současné době 21. - 22. nejčastějším příjmením v ČR.

"Pojem zeman prapůvodně zřejmě znamenal vlastníka země, pozemků; ať šlo o vyšší nebo nižší šlechtice. Později se zúžil na nižší šlechtu a ještě později se mezi skupinu vlastníků začali počítat dědiníci (dědinové), svobodníci, svobodní vlastníci půdy, a nakonec i velcí a bohatí statkáři.

Tato skupina měla od jisté doby své vlastní pozemkové Libri libertinorum, Knihy svobodníků".

(MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 2. vyd. Praha : Epocha, 2002. s. 298.)

V lednu 2010 v České republice žilo dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 8780 mužů a 9186 žen s příjmením Zeman/Zemanová, příjmení se nejčastěji vyskytuje ve městech: Praha, Brno, České Budějovice a Pardubice (zde žije 168 mužů a 184 žen s tímto příjmením).

Bohužel, doklady o zemanech či Zemanech v okolí Pardubic nejsou v tištěné podobě dostupné. Pokud budete chtít prokázat Vaši příbuznost s nějakým zemanským rodem zde žijícím, budete muset provést genealogický výzkum Vašeho rodu. Jedná se ovšem o zdlouhavou a časově náročnou práci. Je třeba využít informace obsažené v rodinných dokumentech, matrikách a dalších úředních dokumentech. Jak postupovat při genealogickém výzkumu Vám mohou poradit např. následující publikace a zdroje:

* PETERKA, Josef. Cesta k rodinným kořenům aneb Praktická příručka občanské genealogie. Praha : Libri, 2006. 137 s. ISBN 80-7277-307-0.

* SVOBODA, Vladimír. Minimum o rodokmenu. Praha : Olympia, 1998. 78 s. ISBN 80-7033-549-1.

* ŘÍČAŘ, Kristoslav. Občanská genealogie. Praha : IZ, 2000. 136 s. ISBN 80-240-1080-1.

* MAREČKOVÁ, Marie. Příručka praktické genealogie : jak sestavit rodokmen.Praha ; Litomysl : Paseka, 2005. 193 s. 80-7185-769-6.

* ŘÍČAŘ, Kristoslav. Úvod do genealogie : kdo jsou moji předkové a odkud přišli? Praha : Horizont, 1995. 94 s. ISBN 80-7012-082-7.

* Genea: http://www.genea.cz/

Zdroje:

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 2. vyd. Praha : Epocha, 2002.

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx

* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/