Epilepsie - zdroje

Text dotazu

Dobrýden,
mohli byste mi prosím doporučit literaturu k tématu epilepsie?
Pokud možno méně odbornou,pojednávající spíše o přístupu k lidem (dětem) s touto nemocí.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

níže předkládáme výběr z literatury zabývající se epilepsií, jež se nám jevila jako méně odborná:

1)HANSCOMB, Alice a HUGHES, Liz. Epilepsie. Praha: Společnost "E", [2001]. 63 s. ISBN 80-238-7897-2.

-Příručka vydaná Společností „E“.

2)VOJTĚCH, Z. Epilepsie u dospělých osob. 1. vyd. Praha: Občanské sdružení EpiStop, 2010. 39 s. ISBN 978-80-903979-2-7.

3)FLORIÁNOVÁ, Dominika. PROBLEMATIKA EPILEPSIE V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ [online]. Olomouc, 2014. Dostupné také z: http://theses.cz/id/h27nqy/BAKALARSKA_PRACE.pdf. UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Vedoucí práce Mgr. Michaela Pugnerová, Ph.D.

(Práce dostupná po zadání názvu práce do vyhledávače Google.)

4)Aura: informace o epilepsii. Praha: Společnost "E", [1991]-2015. Dostupné také z: http://www.spolecnost-e.cz/tiskoviny/mesicnik-aura.

-Měsíčník aura, který vydává nezisková organizace Společnost „E“, zabývající se zlepšením postavení lidí s epilepsií ve společnosti.

Dokumenty, které se zabývají epilepsií u dětí a přístupu k nim:

1) SVATÝ, Jaromír. Epileptické syndromy u dětí v prvních třech letech života: rozbor 742 případů ze specializovaného pracoviště. 1. vyd. Praha: Avicenum, 1988. 104 s. Hálkova sbírka pediatrických prací; 39.

2)OŠLEJŠKOVÁ, Hana a MAKOVSKÁ, Zuzana. Naše dítě má epilepsii: informace pro rodiče. [Plzeň]: Adela, ©2009. 34 s. [Editio medicinae]. Neurologie. ISBN 978-80-87094-05-1.

3)SASÍN, Josef. Socializace dětí s epilepsií. 1. vyd. Praha: SPN, 1975. 240, [1] s. Knižnice speciální pedagogiky.

-Tento dokument je z roku 1975, tedy k němu bude třeba přistupovat trochu kriticky, nicméně by měl široce postihovat téma socializace dětí s epilepsií.

4)JOŠT, Jiří a kol. Podpora zdravého psychického vývoje: z aspektu dítěte a učitele. 1. vyd. Praha: Eduko, 2013. 167 s. ISBN 978-80-87204-66-5.

-Publikace se ve 2. kapitole zabývá sociálními aspekty epilepsie u dětí.

Dále existuje několik organizací a asociací, které se epilepsií a osvětou zabývají, na jejichž webových stránkách, které uvádíme níže, se můžete dozvědět mnoho zajímavých informací, týkajících se přístupu k lidem s epilepsií.

1)Česká liga proti epilepsii [online]. [Brno]: Česká liga proti epilepsii ČLS JEP, [2005?]- [cit. 2016-03-24]. Dostupné z: http://www.clpe.cz.

2)Společnost "E". Http://www.spolecnost-e.cz [online]. Dostupné z: www.spolecnost-e.cz

3)EpiStop z. s. Www.epistop.cz [online]. Dostupné z: http://www.epistop.cz/

4)Epilepsie.cz. Www.epilepsie.cz [online]. Dostupné z: http://www.epilepsie.cz/

Na uvedených internetových stránkách i v uvedené literatuře jistě naleznete spoustu dalších užitečných odkazů.