Zdravotní pojištění ve světových válkách

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi prosím pomoci s výběrem knížek, kde najdu jakékoliv informace o zdravotním pojištěním za 1. a 2. světové války? Nejsem vůbec úspěšná s nalezením jakýchokoliv informací k tomuto tématu v uvedených období. Předem děkuji a přeji krásný den.

Odpověď

Dobrý den, domníváme se, že k Vašemu tématu byste mohla využít následující publikace a články, záznamy monografií pocházejí z elektronického katalogu Národní knihovny ČR (https://aleph.nkp.cz/cze/nkc), články z Bibliografických databází Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz/):

* Historický vývoj zdravotního pojištění. In NĚMEC, Jiří. Principy zdravotního pojištění. Praha : Grada, 2008. 240 s. : il. ; 21 cm. ISBN 978-80-247-2628-1 (brož.)

* 50 let nemocenského pojištění. Praha : Ústřední svaz nemocenských pojišťoven, 1938. 67 s. : il. ; 19 cm

* Přehled dosavadní judikatury nejvyššího správního soudu republiky Československé k zákonům o nemocenském pojištění. Praha : Ústřední svaz českých nemocenských pokladen, 1923. 55 s. ; 8°. (Knihovna sociálního pojišťování ; čís. 9, rok 1923)

* SRNKA, Jiří. Nemocenské pojištění protektorátních příslušníků v Říši a související předpisy o říšských pojištěncích v Protektorátě a o protektorátních pojištěncích v Říši. [Praha] : Českomoravský Kompas, 1943. vii, 226 s. ; 18 cm. (Knihovna právnických aktualit Českomoravského Kompasu ; sv. 5)

* SINKULOVÁ, Ludmila. Lékaři, stát a zdraví lidu : Z historie zdravotní služby v českých zemích / [Autor:] Ludmila Sinkulová. Praha : SZdN, 1959 (Mír 03).  360, [2] s. : 24 s. příl. [37] s. fot. příl. ; 8°

Resumé: Dějiny zdravotnictví sledující postavení terénních lékařů za různých společenských poměrů a zabývající se právy a povinnostmi, hospodářským postavením a vlastní činností lékařskou po stránce veřejně zdravotnické i preventivní tohoto základního článku zdravotní služby. Vývojový přehled zachycuje obraz veřejného zdravotnictví za feudalismu, popisuje základy a vznik státní správy zdravotní a situaci od období národního obrození až k bojům o zestátnění obvodních lékařů první republiky a všímá si jmenovitě zdravotních zákonů a léčebné péče o dělnictvo.

* NIKLÍČEK, Ladislav. Čeští lékaři a povinné nemocenské pojištění v letech 1888-1938. Moderní dějiny 1, 1993, s. 69-97.

* NIKLÍČEK, Ladislav. Historie provokující současnost aneb Proměny nemocenského pojištění v letech 1888-1938. Dějiny a současnost. 15, 1993, č. 2, s. 24-28.

Další užitečné informace byste mohla nalézt také v obecnějších dokumentech:

* MARVAN, Miroslav et al. Dějiny pojišťovnictví v Československu. Díl 1. Do roku 1918. Praha, Novinář 1989 [vyd. 1990]. 364 s.

* MARVAN, Miroslav; CHALOUPECKÝ, Josef. Dějiny pojišťovnictví v Československu. 2. díl (1918-1945). Bratislava : Alfa Konti, c1993 (Bratislava : Svornosť). 426 s., [16] s. obr. příl. : il. (některé barev.), portréty, faksimile ; 31 cm. ISBN 80-88739-01-2 (váz.)

* SCHELLE, Karel; HRADEC, Milan. Historie právní úpravy pojišťovnictví.
Praha : Eurolex Bohemia, 2006. 122 s. ; 21 cm. ISBN 80-86861-52-X (brož.)