Zdeněk Jirotka - autor jednoho románu

Text dotazu

Prosím o vysvětlení informace, že Zdeněk Jirotka je nazýván autorem jednoho románu.

Odpověď

Dobrý den,

výraz „autor jednoho románu“ poukazuje v tomto případě na skutečnost, že Zdeněk Jirotka – i když je jeho dílo rozsáhlejší – proslul především jako autor své prvotiny, satirického románu Saturnin. Obecně bývá také tato autorova kniha považována za jeho nejpovedenější literární počin (viz např. formulace ve Wikipedii: „Počátkem nacistické okupace působil na ministerstvu veřejných prací, ale už po roce 1942 se věnoval výhradně spisovatelské činnosti, což mu umožnil mimořádný ohlas na jeho prvotinu, humoristický román Saturnin. Nutno říci, že ve své další tvorbě tento román už nepřekonal, na jeho úspěch navázala jen o rok později kniha Muž se psem, v níž pro změnu parodoval detektivní žánr.“).