Zcizené rudolfinské sbírky

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz stran odcizených rudolfinských uměleckých sbírek švédským vojskem během obléhání Prahy na konci třicetileté války. Dočetl jsem se, že zmizelo přes 400 obrazů a řada dalších významných děl mistrů, jakými byli Michelangelo, da Vinci, Raffael Santi či Dürer. Chtěl bych se zeptat, o jaké konkrétní obrazy, sochy či díla se jednalo? Co si nyní mohu prohlédnout ve stockholmském muzeu a "kdyby" byly dějiny jinak, zůstalo by snad v Praze? Nemohu žádná konkrétní díla dohledat. Díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
představa, že hlavní část uměleckých sbírek Rudolfa II. odvezli Švédové je, dle vyjádření přední historičky umění na dané období Elišky Fučíkové, mylná. Hned po smrti Rudolfa II. nechal nejcennější kusy sbírky převézt jeho bratr Matyáš do Vídně. Některé cenné předměty si odvezli i další dva Rudolfovi bratři.
Eliška Fučíková k tomu dále v článku na dané téma dodává „Ztráty pokračovaly, jak se přes Prahu valila válka: po bitvě na Bílé hoře vítěz nad českými stavy Maxmilian Bavorský zabavil údajně na 1500 vozů kořisti (třeba vzácné dílo Hanse von Aachena). Ani saský kurfiřt, který dobyl město v listopadu 1631, se nenechal zahanbit a odvezl si pár cenností do Drážďan.“
Švédové tak do Stockholmu přivezli „pouze“ přibližně 500 děl z původních cca 3000, která byla součástí sbírky Rudolfa II.
Obrazy a další umělecké předměty ze švédské kořisti jsou uloženy různě po švédských muzeích. Nejsou tedy uloženy na jednom místě. Jedná se však pouze o určitou část, neboť v průběhu staletí byla řada děl rozdána či rozprodána.
Nejcennější a nejrozsáhlejší sbírku obrazů a dalších předmětů z původní sbírky Rudolfa II. je možné obdivovat ve Vídni. Velká část této sbírky je dostupná v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni.

Pokud Vás zajímá, jaké obrazy a předměty byly součástí sbírek Rudolfa II., doporučujeme prostudovat následující knihy:
· * FUČÍKOVÁ, Eliška, Beket BUKOVINSKÁ a Ivan MUCHKA. Umění na dvoře Rudolfa II. Praha: Aventinum, 1991. s. [1]. ISBN 80-85277-04-2. Dostupné také z: https://kramerius-vs.nkp.cz/uuid/uuid:225a1b20-ce7a-11e4-97af-005056827e51

· * FUČÍKOVÁ, Eliška, ed. Rudolfínští mistři: díla dvorních umělců Rudolfa II. z českých soukromých sbírek: katalog k výstavě Muzea hlavního města Prahy = The masters of Rudolf II's era: works of art by court artists of Rudolf II in private Czech collections: the City of Prague Museum exhibition catalogue. Vyd. 1. Praha: Muzeum hlavního města Prahy, 2014. 170 s. (některé složené). ISBN 978-80-87828-12-0.
* F* FUČÍKOVÁ, Eliška, ed. et al. Rudolf II. a Praha: císařský dvůr a rezidenční město jako kulturní a duchovní centrum střední Evropy: [výstava, Praha 30. května - 7. září 1997]. Praha: Správa Pražského hradu, 1997. 386 s. ISBN 80-902051-6-X
* * JANÁČEK, Josef. Rudolf II. a jeho doba. Praha: Svoboda, 1987. s. 513. Dostupné také z: https://kramerius-vs.nkp.cz/uuid/uuid:9863a870-9de0-11e3-b9bb-5ef3fc9bb22f

Další použité a doporučené zdroje:
· * https://dvojka.rozhlas.cz/eliska-fucikova-ano-opravu-o-me-rikaji-ze-jsem-vdova-rudolfa-ii-7476038
· * https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/1009767-zpatky-domu-praha-vystavuje-dila-rudolfinskych-sbirek
· * https://www.lidovky.cz/noviny/za-pet-prstu.A071012_100005_ln_noviny_sko
· * http://muzeumprahy.cz/rudolfinsti-mistri-dila-dvornich-umelcu-rudolfa-ii-z-ceskych-soukromych-sbirek/http://muzeumprahy.cz/rudolfinsti-mistri-dila-dvornich-umelcu-rudolfa-ii-z-ceskych-soukromych-sbirek/
• D* Dějiny a současnost: historicko-vlastivědná revue Československé společnosti pro šíření politických a vědeckých znalostí a ministerstva školství a kultury. Praha: Lidové noviny, 2012, 34(2). s. [3]. ISSN 0418-5129.