závorky

Text dotazu

Zdravím, když píšu závorky do závorek: (gffdgd {ghf[dhdhdh]gh} fghf ), jaká posloupnost je pravopisně správná? které závorky jsou jako první či druhé nebo jestli to je jedno...?

Odpověď

Dobrý den,

Pravidla českého pravopisu uvádějí:

„Jestliže se ve výraze v závorkách vyskytují další závorky, lze užít pro rozlišení jejich různé podoby, anebo, což je obvyklejší, nahradit některé závorky pomlčkami.

Např.:

Naše země má podnebí přechodné. (Jsme v přechodu mezi západoevropským přímořským [oceánským] a východoevropským vnitrozemským [kontinentálním] podnebím.) nebo:

Naše země má podnebí přechodné (jsme v přechodu mezi západoevropským přímořským – oceánským – a východoevropským vnitrozemským – kontinentálním – podnebím.) O využití závorek v matematice, logice, v chemii, ve výpočetní technice, v bibliografii aj. poučují příslušné vědní obory.“

Informaci o konkrétní doporučené posloupnosti závorek dle pravidel českého pravopisu jsme v mluvnicích nenašli.

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).

Použité zdroje

Hlavsa, Z. a kol.: Pravidla českého pravopisu : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Praha : Academia, 1998.