Zárubové z Hustířan

Text dotazu

rad bych se dozvedel vice info o mych predcich a to jake mate znalosti o vyvoji toho rodu.

Odpověď

Dobrý den, Zárubové z Hustířan jsou starým českým vladyckým rodem, který byl povýšen koncem 17. století do hraběcího stavu. Jejich erbem byl stříbrný štít s černým břevnem uprostřed. Společní předkové pocházeli z Hustířan u Jaroměře a v. 15. století se již dělili na Rodovské, Bukovanské a Záruby. Jako první nositel rodového jména se uvádí Václav Záruba (1465-1503). Zakoupili Třebovětice, Cerekvici, Hněčeves a další drobné statky. Koncem 16. století se bratří Václav, Bohuslav, Zdeněk a Karel rozdělili do několika větví.
Karlův syn Oldřich Pertolt zmizel v cizině a jím končí stopy po další existenci této větve. Václav vlastnil Žumberk, koupil Červenou Hůrku, jeho synové získali Nasavrky, ale v další generaci i tato větev vymírá. Bohuslav držel Třebovětice a zdědil Svojanov. Jeho syn Václav se zúčastnil stavovského povstání a měl potom problémy se svými statky, vnuk Bedřich Hertvík se stal zakladatelem hraběcí odnože. V 18. století však mizejí stopy po obou větvích i hraběcí odnoži. Bratří František Karel, Václav Bohuslav a Jan Adam získali v r. 1695 povýšení do hraběcího stavu. Vlastnili, prodávali či vyměnili rodové statky Kostelec nad Orlicí, Vamperk, Dohalice a další.
Karlův syn Jan, na rozdíl od svého bratrance Václava, který se osobně zúčastnil stavovského povstání a byl pak odsouzen k manství, v povstání přímo nefiguroval, a přesto se rozhodl pro víru emigrovat. Vrátil se zpět domů se saskou armádou a opět odešel. Ještě jednou se vrátil se švédským vojskem a pokoušel se organizovat emigrantskou správu země. Ve vlasti již zůstal a přes všechny tyto peripetie byl omilostněn. Příbuzenskými svazky byli Zárobové z Hustířan spojeni s Lobkovici, Oppersdorfy, Salmy, Kekuly ze Strakonic, z Vtrby aj.

Zdroj:

Halada, J.: Lexikon české šlechty : erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosto. Praha: Nakladatelství Akropolis, 1994.