Zapsání jména do matriky

Text dotazu

Dobrý den, lze v ČR oficiálně pojmenovat dívku Jája? Dle statistik jsem v Praze našla jednu ženu jménem Jaja. Nebo lze ho schválit jako českou podobu indického jména Jaya? Odborný posudek bych si samozřejmě sehnala a zaplatila. Předem díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, jméno Jája je pouze domácká podoba jména Jana, Johana nebo také Jaroslava. Domácký tvar jména podle zákona o matrikách, jménu a příjmení č. 312/2013 Sb. použít do matriky nelze. Přesto doporučujeme obrátit se na příslušnou matriku, kde vám s výběrem poradí.

Podobné jméno by mohlo být, viz níže;  jsou to jména, která nejsou u nás sice běžná, jsou ale oficiální v jiných zemích a jsou uvedena v příručce o jménech KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?. Praha: Academia, 2017:

anglická podoba je mimo jiné Jayne, Jaine, Jaina Jay - anglické obourodé jméno Jara - jedna z bulharských podob jména Věra.