Zapalují se jim lýtka

Text dotazu

Dobrý den,
uvažoval jsem nad tím, odkud pochází pojem, že se někomu "zapalují lýtka" když je zamilovaný a na nic jsem nemohl přijít. Myslíte, že byste mi poradili? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

objevili jsme na webové diskuzi (https://www.odpovedi.cz/otazky/proc-se-rika-ze-se-nekomu-zapaluji-lytka) následující text. Bohužel se nám nepodařilo informace ověřit v publikaci, která je zde uvedena jako zdroj. Publikaci jsme prohlédli, ale zmíněné informace nenašli.

 

"Zapálená či zapalující se lýtka - úsloví, které se týká zvýšené sexuální žádostivost vlivem hormonálních změn, které se objevují u dospívajících,.

 

Zapálit, metaforické vyjádření pro hoření - dostat se do citového pohnutí, zanícení, nadšení.

 

Proč lýtka? Jde o eufemismus za slovo kep,. Zmínky o některých částech těla byly tabu, takže čeština si vybrala pro milostné vzplanutí jiné slovo, které zastupovalo pohlavní ústroji, lůno a nachází se výš.

 

Dnes je kep zastaralý výraz, který se k nám dostal z polštiny z kiep.

 

CHLOUPEK, F. Knížka o češtině. Praha: Odeon, 1974.

 

Dále jsme našli v publikaci Západoslovanská rčení: "Zapalují se jí lýtka = začíná dospívat a mít zájem o kluky"

Zdroj: MRHAČOVÁ, Eva, BALOWSKI, Mieczysław a HRABAL, Milan. Západoslovanská rčení. Ostrava: University of Ostrava, 2016. s. 204. ISBN 978-80-7464-833-5. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:d310e600-5095-11e9-918e-5ef3fc9ae867

 

V diskuzích se také objevuje teorie, že zapalující se lýtka souvisí s běháním za opačným pohlavím . Běh --- lýtka.

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

09.10.2020 14:20

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu