Zapalují se jim lýtka

Text dotazu

Dobrý den,
uvažoval jsem nad tím, odkud pochází pojem, že se někomu "zapalují lýtka" když je zamilovaný a na nic jsem nemohl přijít. Myslíte, že byste mi poradili? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

objevili jsme na webové diskuzi (https://www.odpovedi.cz/otazky/proc-se-rika-ze-se-nekomu-zapaluji-lytka) následující text. Bohužel se nám nepodařilo informace ověřit v publikaci, která je zde uvedena jako zdroj. Publikaci jsme prohlédli, ale zmíněné informace nenašli.

"Zapálená či zapalující se lýtka - úsloví, které se týká zvýšené sexuální žádostivost vlivem hormonálních změn, které se objevují u dospívajících,.

Zapálit, metaforické vyjádření pro hoření - dostat se do citového pohnutí, zanícení, nadšení.

Proč lýtka? Jde o eufemismus za slovo kep,. Zmínky o některých částech těla byly tabu, takže čeština si vybrala pro milostné vzplanutí jiné slovo, které zastupovalo pohlavní ústroji, lůno a nachází se výš.

Dnes je kep zastaralý výraz, který se k nám dostal z polštiny z kiep.

CHLOUPEK, F. Knížka o češtině. Praha: Odeon, 1974.

Dále jsme našli v publikaci Západoslovanská rčení: "Zapalují se jí lýtka = začíná dospívat a mít zájem o kluky"

Zdroj: MRHAČOVÁ, Eva, BALOWSKI, Mieczysław a HRABAL, Milan. Západoslovanská rčení. Ostrava: University of Ostrava, 2016. s. 204. ISBN 978-80-7464-833-5. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:d310e600-5095-11e9-918e-5ef3fc9ae867

V diskuzích se také objevuje teorie, že zapalující se lýtka souvisí s běháním za opačným pohlavím . Běh --- lýtka.