Zaniklé obce v okrese Teplice

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi poradit nějakou literaturu, ve které bych se dočetla o zaniklých obcí v současném okrese Teplice, příp. bývalých okresech Bílina, Duchcov, Teplice. Na Teplicku byly některé obce zbourány v důsledku důlní činnosti. Především mě zajímá, o které obce se jednalo, kolik zde žilo obyvatel, kdo a kdy rozhodl o zbourání obcí, jak byly obce velké, jak tam fungovala veřejná správa, a jek následně probíhala rekultivace příp. revitalizace. Zajímá mě vše. děkuji

Odpověď

Dobrý den,

existuje řada publikací, které mapují zánik obcí na severozápadě a západě Čech. Dosti podrobně je zmapována situace na Chomutovsku a Doupovsku.
Existují i knihy, které vypovídají o zmizelých obcích na Mostecku a Sokolovsku. Bohužel oblast Teplicka nebyla zatím podrobněji knižně zpracována. Řadu informací však nabízí internetová databáze zaniklých obcí.
Na stránkách: http://www.zanikleobce.cz/index.php? máte možnost přes interaktivní mapu prostudovat oblast, která je předmětem Vašeho zájmu. Po kliknutí na obec se většinou objeví i údaje o dané obci, kdy zanikla, kolik měla v daném čase obyvatel, domů apod.
Obrátit se můžete také na Regionální muzeum v Teplicích, kde v období mezi
15.10.2002 a 5.1.2003 probíhala výstava s názvem: Zaniklé obce Teplicka. ( http://www.muzeum-teplice.cz/ ).

Zdroj: katalog ČNB
( http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=cnb )

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

28.11.2007 09:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu