Zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Text dotazu

Dobrý den, píši diplomovou práci na téma "Zaměstnávání osob se zdravotním postižením", z různých pramenů které používám k práci se setkávám s pojmy "vada, handicap", tak by mě zajímalo kde se tato slova objevila a jaký je jejich původ, jaký je v těchto pojmech rozdíl. Děkuji za pochopen

Odpověď

Dobrý den,

handicap nevýhoda (ve sportu). Z anglického handicap, složením z hand in cap - vlastně "ruka v klobouku", nevýhoda při losování, tj. vytažení špatného pořadí z klobouku. Hand ruka (německy hand) in v (z latinské přeložky a předpony in) a cap klobouk; vyslov kep

vada, vaditi - všeslovanské, závada; zavaditi, zavazadlo (původně překážka od zavazeti překážet)

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

Handicap (hendykep, angl..) 1. Nevýhoda, znevýhodnění; 2. Psycholog. subjektivní pocit oslabené pozice jedince vůči sociálnímu okolí, způsobený objektivními příčinami (hlavně tělesně postižených lidí); 3. Sport a) znevýhodnění některých závodníků s ohledem na jejich relativní lepší výkonnost subjektivními nebo objektivními podmínkami (běžecké disciplíny, cyklistika), respektive ulehčení podmínek závodu pro závodníky slabší výkonnosti; b) na běžeckých tratích vzdálenost, o kterou je zdánlivě posunuta startovní čára ve vnější dráze při běhu se zatáčkou v oddělených drahách; c) při dostizích vyrovnání šancí startujících koní nesenou váhou; d) typ dostihů, při nichž rozdíly nesené váhy stanovované individuálně pro každého koně tzv. handicaperem mají zajistit co největší rovnost šancí startujících koní.

Zdroj: Malá československá encyklopedie. Praha: Academia, 1985.

Slovo handicap v souvislosti s dostihy jsme našli např. v Inzertní příloze časopisu Nový paleček z 30.3.1894, viz Národní digitální knihovna, systém Kramerius na www.nkp.cz.

obecná definice termínu handicap

Slovník Le Petit Robert (in  VÁGNEROVÁ, Marie. Psychologie handicapu. Praha: Karolinum, 2004., str. 33) definuje termín handicap jako

slovo, které se objevuje v Anglii kolem roku 1827 jako termín „hand in cap“

(ruka v klobouku) a který původně označoval „los určující lehčí, trénovanější

koně, kteří ponesou větší zátěž, aby byly podmínky pro všechny vyrovnány.“

Mnohem později začal tento termín označovat i u lidí „zátěž“ ve smyslu

nějakého onemocnění, tělesné vady, postižení.

Znamená to tedy znevýhodnění určitých osob vůči jiným osobám – většinou bez

vlastního zavinění (znevýhodnění dané genetickými, vrozenými nebo

v průběhu života působícími faktory sociálními a sociálně psychologickými).

Zdroj: http://is.muni.cz/th/55497/pedf_m/Diplomova_prace.pdf

Výraz vada

Synonyma:

• nedostatek

• chyba

V některých souvislostech

kaz

hendikep, handicap

Význam:

• nevýhoda, překážka

• tělesné postižení

handicap/hendikep

ve vztahu k lidem s postižením či omezením je u nás stále používám špatně (v rozporu s evropskými konvencemi). Přesnější definice: Handicap/hendikep – vzniká v situaci, kdy náročnost prostředí převyšuje fyzické či smyslové schopnosti jedince (např. bariérový přístup, chybějící informace v Braillově písmu). Není tedy vrozenou či získanou vlastností, ale dočasným stavem způsobeným kombinací určitých specifických potřeb jednotlivce a nevhodně řešeným prostředím, které tyto požadavky nesplňuje.

Handicap (nebo též hendikep) je pojem používaný ve více významech, obvykle ve významu nevýhody

invalidita – zdravotní postižení (fyzické, psychické), ztěžující a omezující normální život, "osoby se znevýhodněním" ("invalidní" nebo "postižené" se nepoužívá).

znevýhodnění, nevýhoda