zámek v Litomyšli, stavební úpravy

Text dotazu

Jak se jmenoval projektant, ktery provadel stavebni upravy na zamku v Litomysli v 16. stoleti?

Odpověď

Dobrý den,

Ferdinand I. dal v r. 1567 panství do zástavy Vratislavu z Pernštejna, nejvyššímu kancléři Království českého, který si Litomyšl z řady svých majetků zvolil jako hlavní sídlo. Litomyšl neměla žádné obyvatelný palác - dosavadní byl po požárech v r. 1546 a 1560 hodně poškozený a Vratislav se tedy rozhodl k úplné přestavbě. Ta začala položením základního kamene v březnu 1568 a trvala zhruba od r. 1568 do r. 1581, kdy zámek dostal svoji renesanční podobu. Stavitelem byl od r. 1568 až do své smrti (1575) císařský stavitel Giovanni Battista Aostalli, druhým stavitelem, zmiňovaným už k r. 1570 se stal Ulrica Aostalli (vedoucí stavby Pražského hradu u císaře Maxmiliána II.), který stavbu převzal v r. 1575. Stavebními mistry (políry) byli Giovanni a Niccola a kameník Giovanni Battista; dalším ceněným kameníkem byl Antonín Prock (autor kašny v zámecké zahradě - nedochovala se). Doloženi jsou zedníci, tj. autoři hrubé stavby, kleneb a štítů : mistři Hans, jeho bratr Jakub, od r. 1581 mistr Mikuláš.
Podle:
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. D. VI: Východní Čechy. Praha : Svoboda, 1989, s. 279-284.
Umělecké památky Čech. D. 2: K-O. Praha, Academia, 1978, s. 291-292.