zamek Morkovice

Text dotazu

Prosim o zjištění kdo v roce 1915-1920 majitelem zamečku v Morkovicich u Kroměřiže.Předem děkuji.

Odpověď

Dobry den,

na oficialnich internetovych strankach Morkovic je k historii zamku nasledujici informace:"....Zásadní změnou, která podstatně zasáhla do stavební historie i dějin panství, byl prodej panství v roce 1911, kdy jej od Thunů získává koupí za 1 600 000 K. tehdejší měny příslušník dalšího významného rodu hr. Filip Kinský a jeho manželka Marie Kinská-Dubská. Zde je nutno zdůraznit, že původní morkovické panství, které v 18. a 1.polovině 19. století zahrnovalo několik okolních vesnic, bylo četnými vlastnickými změnami zmenšováno, takže na počátku 20. století z něj zůstal jen velkostatek Morkovice s hospodářským dvorem, sýpkou a zámkem." Rodina Kinskych vlastnila zamek az do roku 1945, kdy byl konfiskovan cs. statem.
Vice informaci k historii zamku najdete na www.morkovice-slizany.cz - odkaz MESTO - ZAMEK.