Založení galerie

Text dotazu

Dobrý den, existuje nějaká publikace popisující, jak založit galerii? Případně kde získat informace o podmínkách založení a provozování umělecké prodejní galerie.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že zvažujete se vydat některou z níže uvedených cest:

  • Soukromá komerční galerie, jejich činností je reprezentace a podpory galeristy vybraných talentovaných umělců.
  • Obchody uměleckých děl - v českém prostředí je zastoupená nejméně.
  • Takzvaný non-profit space, který nezastupuje umělce, ale spolupracuje aktivně s kurátorem, podporuje autora výstavy a financovaní je většinou odkázáno na výši veřejných dotací.

V kamenných obchodech se nesprávně používá slovo galerie s uměleckým charakterem u autorů s různými díly. Přičemž se zde nevytváří žádný vztah mezi autorem a umělcem při propagaci jejich děl a vytvoření prestiže. Proto se v této situaci používá pojmenování galerie s přívlastkem soukromá komerční k pojmenování podnikatelského subjektu.

V případě malé galerie by Vám stačilo živnostenské oprávnění:

  • Obchodní činnost
  • Výtvarné kurzy
  • Pronajímaní výstavních prostor
  • Pořádaní prodejních výstav
  • Pořádaní kulturních akcí

Pokud zvažujete tuto cestu, prostudujte si bakalářskou práci: https://is.ambis.cz/th/o2kxw/.

Galerie, zastoupené státem, anebo krajem bývají příspěvkovými organizacemi, které mají vlastní zakládací listinu, viz https://www.gkk.cz/uws_files/dokumenty/zrizovaci-listina.pdf   a musí o fond pečovat ve znění zákona 122/2000 Sb. Pokud Vás zajímá veškerá legislativa tohoto oboru, prostudujte si následující webový odkaz Asociace muzeí a galerií ČR, viz https://www.cz-museums.cz/web/deni_v_oboru/muzejni-legislativa .

Vaše dotazy by měly být zodpovězeny Radou galerií České republiky, viz http://rgcr.cz/o-rade-galerii-cr/stanovy-rady-galerii-ceske-republiky/. Pokud budete v tomto podnikat, můžete se stát členem tohoto uskupení. Současně přikládáme seznam grantů a dotací dostupných na webových stránkách Ministerstva kultury České republiky, viz https://www.mkcr.cz/granty-a-dotace-1182.html .

Reálnou zkušenost se založením galerie v Brně popisuje tato práce, viz https://is.muni.cz/th/iiiey/BP_FIN_O.pdf

Doufáme, že Vám naše odpověď pomůže a přejeme Vám dobrý start.

Obor

Umění, architektura, muzeologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.08.2021 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu