zákonitost x zákon

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na definici pojmu zákonitost. A také, jaký je rozdíl mezi zákonem a zákonitostí.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
zákon - slovo téměř ve všech slovanských jazycích ve významu pořádek, mrav, zvyk; od starobylého slovesa zakonati = zařídit, ustanovit
Zdroj: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Lidové nakladatelství, 1997.
Zákon podle slovníku synonym - předpis (úřední, správní, bezpečnostní, zdravotní, mravní,...), vyhláška, nařízení, mandát, dekret,...
Zákonitost - pravidelnost, shoda s pravidlem, se zákonným řádem, zvykem, zvyklostmi, pravidelné, obvyklé, normální řád, pořádek, stejnoměrné, obdobné, vyvážené, v souladu, řádný, regulérní, ...
Zdroj: HALLER, Jiří. Český slovník věcný a synonymický. III. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1977.
Další vysvětlení uvádí: zákon je obecně závazný právní předpis přijatý zákonodárným sborem (parlamentem). Pokud jde o právní sílu, jsou zákony nadřazeny podzákonným předpisům (vyhláškám a nařízením), avšak podřízen Ústavě a ústavním zákonům a jim naroveň postaveným mezinárodním smlouvám.
 (Čerpáno z Wikipedie)
Zákonitost - na základě něčeho se děje něco jiného v zákonném pořadí, řádu,...
Slovník synonym online na http://synonymus.cz/zakonitost/ uvádí tato synonyma:
zákon
ustanovení
předpis
zákonitost
pravidlo
soubor zásad

zákonitost
zákon
řád
pravidlo
norma
zákonnost