Zakladatel knihovny v Kutné Hoře

Text dotazu

Která osobnost /osobnosti stojí za založením kutnohorské knihovny?

Odpověď

Dobrý den,

zakladatelem knihovny v Kutné Hoře byl Med. Dr. Josef Jaromír Štětka (15.7.1808-10.4.1878), který přišel do Kutné Hory roku 1835, aby se tu usadil jako praktický lékař. Od r. 1843 se snažil o založení knihovny. Byl si vědom její důležitosti pro povznesení kulturní úrovně nejširších lidových vrstev. 27. června 1848 dostal od magistrátu povolení ke zřízení městské knihovny.

Od r. 1841 měl znamenitého a oddaného spolupracovníka Petra Pavla (Miloslav bylo jeho literární jméno) Veselského (1.7. 1810-9.7.1889), autora "Základní knihy kněhowny městské na Horách Kuttnách".

Použité zdroje

MĚSTSKÁ VEŘEJNÁ KNIHOVNA. Sto let veřejného knihovnictví v Kutné Hoře: 1848-1948. Kutná Hora: nákl. vl., 1949, v tir. 1948. 25, [2] s.

http://www.knihovna-kh.cz/content/historie