Zakládací listiny Karla IV.

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat nebo spíš poprosit o radu. Píši svou bakalářskou práci na téma Karel IV. a jeho zakladatelská činnost. Píši o založení mnoha institucí, ale nikde nemůžu najít Zakládací listinu Zakládací listinu Řeholních generálních studií a listinu, která ustanovovala spojení kapituly u Všech svatých a Karlovu kolej (Karolinum). Mohli byste mi prosím poradit kde bych našla buď opis nebo přímo listiny?

Odpověď

Založení Karlovi koleje v roce 1366 je podrobně popisováno v knize „ČORNEJOVÁ, Ivana, SVATOŠ, Michal a Univerzita Karlova. Dějiny Univerzity Karlovy, I, 1347/48-1622. Praha: Univerzita Karlova, 1995. sv. I, 1347/48-1622. ISBN 80-7066-968-3.“ na stranách 42-58. Publikace je dostupná on-line v Národní digitální knihovně v režimu děl nedostupných na trhu (DNNT) na adrese https://ndk.cz/uuid/uuid:39f07880-9eef-11e3-a744-005056827e52 (je třeba přihlásit se přes EduID pomocí knihovních či univerzitních přihlašovacích údajů).

Na straně 43 se nachází vyobrazení zakládací listiny. Její plné znění je možné dohledat v publikaci „Album seu matricula facultatis juridicae universitatis Pragensis ab anno Christi 1372 usque ad annum 1418: e Codice membranaceo illius aetatis nunc primum luce donatum, plenoque nominum indice auctum : Codex diplomaticus universitatis ejusdem : originem, incrementa, privilegia, jura, benefica ... cui item personarum rerumque index, atque ... imagines exhibentes subnecuntur, Pars I. Prague: Joan. Spurny, 1834. sv. Pars I.“ z edice Monumenta historica Universitatis Carolo-Ferdinandeae Pragensis, na straně 231. I tato kniha je dostupná v Národní digitální knihovně (https://ndk.cz/uuid/uuid:74f5d150-eb9c-11e4-a511-5ef3fc9ae867).

Institut řeholních generálních studií při univerzitě je zběžně popisován ve stejnojmenném článku publikovaném v Acta Universitatis Carolinae. Historia Universitatis Carolinae Pragensis (ročník 7, rok 1966, svazek) na stranách  64-107. Článek nezmiňuje konkrétní zakládací listinu, ale odkazuje na papežské schválení celého projektu.

Text tohoto schválení je možné dohledat v publikaci „Acta Urbani V. 1362-1370. Pragae: [s.n.], 1944. 846, 8 s. Monumenta Vaticana res Gestas Bohemicas Illustrantia; tom. 3.“ pod číslem 794 (strany 497-498). Edice pramenů Monumenta Vaticana je k dispozci on-line stránkách Centra medievistických studií (viz https://sources.cms.flu.cas.cz/src/index.php?s=v&action=jdi&cat=13&bookid=210&page=497&action_button.x=0&action_button.y=0).

Použité zdroje

Monumenta historica universitatis Carolo-Ferdinandae Pragensis. Tomus II., Album seu Matricula facultatis juridicae Universitatis pragensis ab anno Christi 1372, usque ad annum 1418 ... Pars I. Pragae: Joan. Spurny, 1834. 12, 444 s.

KADLEC, Jaroslav. Řeholní generální studia při Karlově universitě v době předhusitské. Acta universitatis Carolinae - Historia universitatis Pragensis. 1966, Tom. VII, Fasc. 2, s. 63-108.

Acta Urbani V. 1362-1370. Pragae: [s.n.], 1944. 846, 8 s. Monumenta Vaticana res Gestas Bohemicas Illustrantia; tom. 3.