Zajímá mne původ příjmení Hytych. Děkuji.

Text dotazu

Zajímá mne původ příjmení Hytych. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den !
Podle publikace : J.Beneš - O českých příjmeních - patří do skupiny příjmení s přípomami obsahujícími -ch. Tato přípona mohla přistoupit k začátku jména, jak ukazují tyto staré příklady : Mathias disctus Mach de Zhor 1454, AČ37, 697, pod 1464, t.,s.,1305; In villa Chabrowiczich Petrus  dictus Pech de ibidem decessit 1463, t.763; ex parte Zdislai-tento člověk je několikrát nazýván Zdich, Zdych 1399, DD VII, 153, 154, 155. Některá dvouslabičná příjmení jsou ze jmen, jejichž první část končila samohláskou -i-(Stanich), Jiná se utvořila příponou vzniklou analogií a dekompozicí (Janich, Petřich) Pravděpodobně polského původu je skupina -ych : Hantych, Habrych, Hornych, Huptych, Hurych, v některých se píše vlivem německého pravopisu : Hytich, Hyttich
S pozdravem
S.Kalina
Knihovna NM

Použité zdroje

Beneš, Josef. O českých příjmeních. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. 355 s. Studie a prameny; sv. 14.