Historie osad

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mne vznik a historie osady KALOVICE - OBEC SMILOVY HORY - MLADÁ VOŽICE Jihočeský kraj. Jedná se v podstatě o tři malé usedlosti
u lesa , do Františkova cca 500m.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pravděpodobně jedna z nejlepších publikací o původu a historii měst a vesnic je kniha Antonína Profouse "Místní jména v Čechách".

Zde jsou k hledaným osadám uvedeny následující informace:

* Františkov - (lidově ve Františkově, frantorskej), zmínky 1842 Franzdorf (tato ves vznikla na panských pozemcích Nového Dvora, který byl zrušen r. 1786, a pojmenována na počest tehdejšího majitele panství Františka Josefa z Küenburgu - stranou leží sam. Nový Dvůr); r. 1854 zmíněn Franzdorf a Nové Dvory, 1895 Františkov (Franzdorf).

* Smilovy Hory (lidově v Horách Smilovejch, do Smilovejch Hor, smilovyhorskej); první zmínky jsou kolem roku 1334 Jakub de Hor - původně se tedy ves nejspíše jmenovala jen Hory, jak naznačují u další zmínky - 1491 v Horách popl. náležitý k svobodství v Obrachticích; 1550 dvůr v Horách 3 míle od Tábora; r. 1615 je již zmíněn Smil Řisnický z Řisnice a na Horách; 1654 Hory, Smilowy Hory, z Hor Smilowych; 1790 Smilowy Hory.

Svůj přívlastek Smilovy dostaly tyto Hory po svém majiteli Smilovi z Řísnice na poč. 17. století.

* Kalovice - zmínky 1542 (1486) Anna z Dolejších Koutuov, dědinice, v Kalovicích dvůr km. pustý a v Koutech půl dvoru popl. opět si ve DZ. klade; 1567 ...pustým ve vsi Kalowiczich. Jm. Kalovice = ves lidí Kalových. Osady jm. Kal, Kala i Kála povstala z lat. os. jm. Gallus (= Havel) neznělou výslovbostí začátečního G- jako K-.

* Mladá Vožice - 1273 per Ztanimirum de Bozychce, 1318 Wilem de Woziczie; 1381 procl. in Wozicz; kolem 1387 zámek řečený Bosyč; 1425 (o dobytí) Wožice; 1580 zámek pustý a mčko Woziczy; 1628 zámek Nowau Wožyczy; 1654 Mlada Wozycze.

Pro toto jméno není dosud sebrán a ověřen větší počet starých dokladů se všemi variantami. Proto je dosud možný jen pokus o výklad. MJ vzniklo přivlast. příponou -ja z osobního jména Božut, takže znamenalo Božutova > Božitova ves; srovnání staročeské osob. jm. Bořut i Bořit. Změna b > v je doložena, např. včela z bЬčela, staročes. vedrník z bedrník aj.

Dále můžete ještě zkusit kontaktovat Jihočeskou vědeckou knihovnu v Českých Budějovicích (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/jihoceska-vedecka-knihovna-v-ceskych-budejovicich), zda-li by ve svém fondu neměla odpovídající regionální literaturu.

Použité zdroje

Použitá literatura:

* PROFOUS, Antonín, ŠMILAUER, Vladimír a SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1947-1960. 5 sv.

Pro další studium můžete využít např. tyto tituly:

* VYSLOUŽILOVÁ, Markéta, ed. Mladá Vožice. Praha: Maroli, 2001. 116 s., [12] s. barev. obr. příl. ISBN 80-86453-04-9.

* KOHOUT, Jiří. Mladá Vožice a okolí ve sbírkách starých pohlednic. Vyd. 1. Mladá Vožice: Město Mladá Vožice, 2009. 135 s. ISBN 978-80-254-5457-2.

* ZAPPOVÁ, Marie. Jiří hrabě Küenburg a Mladá Vožice. Mladá Vožice: Město Mladá Vožice, 2001. 56 s. ISBN 80-238-6888-8.

* KRŠKOVÁ, Marie. Průvodce Mladou Vožicí a okolím. V Praze: Spolek Rodáků a přátel mladovožických, [1938?]. 28 s.

* Mladá Vožice. Praha: Maroli, 2001. 116 s. ISBN 80-86453-05-7.

* KOHOUT, Jiří. Mladovožický uličník, aneb, Jak ulice k názvu přišly. Mladá Vožice: Město Mladá Vožice, 2013. 167 s. ISBN 978-80-260-4575-5.

* SEDLÁČEK, August. Minulost města Mladé Vožice v Táborsku. V Praze: A. Sedláček, 1870. 95 s.

* ŠMILAUER, Vladimír. Osídlení Čech ve světle místních jmen. Vyd. 2., V nakl. Academia 1. Praha: Academia, 2015. 476 s. Lingvistika. ISBN 978-80-200-2392-6.

* POLÍVKOVÁ, Alena. Naše místní jména a jak jich užívat. Vyd. 2., upr. a rozš. V Praze: Euromedia Group - Knižní klub, 2007. 207 s. Universum. ISBN 978-80-242-1940-0.