Zajímá mne historie obce Štěnovice,Plzeň-jih,33209

Text dotazu

historie obce Štěnovice,první výstavba,podle čeho se začalo stavět-domy pole apod.

Odpověď

Dobrý den,

k obci Štěnovice bohužel dosud nevyšla žádná samostatná tištěná publikace pojednávající podrobněji o historii obce a jejím okolí. Zmínku o obci můžete nalézt v publikaci uvedené níže.

Štěnovice leží asi 4 km od Plzně v průměrné nadmořské výšce 330 m. Obec nacházející se u řeky Úhlavy zabírá katastr o výměře 767 ha, na kterém v současnosti žije téměř 1 800 obyvatel. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1327, ve kterém je v historických dokumentech zmíněn jistý Jaroslav ze Štěnovic, příslušník rodu pánů z Homberka. Na tomto místě však již na přelomu 12. a 13. století vzniklo opevněné sídlo s mohutným zemním válem. K zajímavým pamětihodnostem ve Štěnovicích patří především barokní zámeček z roku 1723, vyhlášený kulturní památkou ČR. Jeho stavitelem byl pravděpodobně Jakub Auguston mladší. U zámku stojí sochy sv. Iva, sv. Floriána a sv. Josefa, historicky zajímavý je i objekt bývalého trinitářského kláštera z roku 1753.

Zdroj: Plzeňský kraj: města a obce Plzeňského kraje: tradice, historie, památky, turistika, současnost. Rožnov pod Radhoštěm: Proxima Bohemia, [2010?]. 255 s. ISBN 978-80-904275-8-7.

Další doporučená literatura:

ROŽMBERSKÝ, Petr. Štěnovice - hrad, tvrz a zámek. Vyd. 2. Plzeň: Petr Mikota, 2003. 23 s. Zapomenuté hrady, tvrze a místa; 10. ISBN 80-86596-31-1. http://veduta-knihy.cz/kniha/rozmbersky-petr-stenovice-hrad-tvrz-a-zamek-c-10-2003-80-86596-31-1

V tomto případě bude třeba případné dokumenty k historii obce a první výstavbě hledat mezi archivními materiály. Využít můžete pozemkové (gruntovní) knihy (uložené ve fondu Státního oblastního archivu v Plzni),  matriky obce (digitalizované: http://www.portafontium.cz/searching/register ). Velmi nápomocná by Vám mohla být kronika obce, která je dostupná na adrese www. portafontium.cz .  Na uvedené adrese můžete nahlížet do kronikářských zápisů od doby založení kroniky v roce 1927. Novější zápisy od roku 2010 si lze  přečíst na OÚ Štěnovice. Další dokumenty by mohly být obsaženy ve  fondu velkostatku, pod který obec spadala.

V toto případě se jednalo o velkostatek Štěnovice:

Název archivu:Státní oblastní archiv v Plzni

Číslo fondu/sbírky:20122

Název fondu/sbírky:Velkostatek Štěnovice

Značka fondu/sbírky:Vs Štěnovice

Datace:(1759) 1787 - 1947

Původce:Správa velkostatku Štěnovice

Popis:Hospodaření velkostatku za feudalismu, hospodářské, sociální a kulturní poměry venkovského lidu v téže době. Pozemkové knihy 1759-1789.

Metráž (bm):NezpracovánoZpracovánoInventarizováno4.400

Jazyk:němčina

Místo vzniku:Štěnovice

Tématické skupiny:Velkostatky

- See more at: http://badatelna.eu/fond/11176/#sthash.t3TI2fY5.dpuf

Název archivu:Státní okresní archiv Plzeň-jih se sídlem v Blovicích

Číslo fondu/sbírky:406

Název fondu/sbírky:Archiv obce Štěnovice

Značka fondu/sbírky:AO Štěnovice

Datace:1827 - 1945 (1952)

Původce:Obecní úřad Štěnovicíe

Popis:Hospodářské a sociální poměry v obci. Protokoly schůzí, pokladní deník, parcelní protokol, jateční protokol, trestní protokol, jednací protokol. Katastrální mapa obce Štěnovice, stavební plán transformační stanice pro obec Štěnovice. Pomocná kniha pachtovného z pozemků. Soubor fotografií divadelní činnosti.

Metráž (bm):NezpracovánoZpracovánoInventarizováno0.051.251.25

Jazyk:čeština, němčina

Místo vzniku:Štěnovice

Tématické skupiny:Samospráva po roce 1850 - městská a obecní (zde i archivy měst a obcí z období před rokem 1850)

- See more at: http://badatelna.eu/fond/60107/#sthash.arL27HJt.dpuf

Článek, který by Vám mohl pomoci:

http://www.hledanipredku.cz/pozemkove-gruntovni-knihy-kde-hledat/