Zajímá mne autor knihy Rok na kanadské vsi (Josef Novotný) a jakékoliv další podrobnosti týkající se této knihy.

Text dotazu

Připravuji příspěvek na konferenci o emigraci ze střední Evropy do Kanady a sháním jakékoliv životopisné údaje o Josefovi Novotném, autorovi knihy Rok na kanadské vsi (celkem tři vydání, 1973,1976, 1980). Budu vděčná za jakékoliv informace týkající se autora či knihy.

Odpověď

Dobrý den,

jméno Josef Novotný a jeho kniha o Kanadě je často citována a avizována, údaje ale o autorovi chybí. Informace o něm nejsou ani v databázi národních autorit (AUT).

Našli jsme v databázi Ústavu pro českou literaturu záznam, viz níže, ale bohužel nedokážeme určit, zda se jedná opravdu o autora, kterého hledáte nebo jen o shodu jmen; indicie by tu ale byly.

Databáze Ústavu pro českou  literaturu AV ČR
Záhlaví:               NOVOTNÝ, Josef
Datum narození:              11.9.1919
Místo narození:                Želeč
Datum úmrtí:                  12.12.1989
Místo úmrtí:                     Praha
Charakteristika: prozaik, autor literatury pro mládež, překladatel, pedagog
http://clo.ucl.cas.cz/index.php?stranka=6&pocet=15&jmeno=novotn%FD

Autor Josef Novotný je zmíněn ve slovníku literatury pro chlapce:

NOVOTNÝ Josef * ?
DÍLO: Konec medvědí sezóny. Rok na kanadské vsi (Práce 1973, edice Románové novinky, svazek 195), Zprávy z medvědí sezóny - v rukopise|
Zdroj: STUDENOVSKÝ, Tomáš, BLÁHA, Josef. Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně). Praha: Ostrov, 2000. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:96dacfe0-a733-11e3-bb86-005056825209

Stručný obsah knihy (anotace), viz níže:

Rok na kanadské vsi.
Novotný, Josef
Žánr:     Literatura česká, Cestopisy a místopisy
Vydáno:              1976, Orbis
1. vydání originálu:          1973
Počet stran:       194
Jazyk vydání:     český
Edice:    Cesty
Autor obálky:    Miloslav Fulín

3. vyd. Práce, 1980. 245 s.
Edice: Erb. Červená řada ; Roč. 10

Josef Novotný v Kanadě prožil rok jako učitel ve vesnické škole. Za tu dobu se v osadě Kouřových ohňů v Losím údolí sžil se svým prostředím, seznámil se s kolegy učiteli, poznal žáky i jejich rodiče a spřátelil se s mnoha obyvateli v širokém okolí, mezi jinými i s Indiány. Musil zápolit s žáky a jejich temperamentem, než si získal jejich přízeň a náklonnost k francouzštině, angličtině i jiným předmětům, kterým vyučoval, musel se vyrovnávat s odlišnými školními předpisy apod.

Autor prožil rok v Kanadě jako učitel na vesnické škole. Ve své knize představil Kanadu jako zemi protikladů: existují zde vedle sebe drsná příroda a vyspělá technická civilizace, medvědobijci a zhýčkaní příslušníci konzumní společnosti, neplnoprávní původní obyvatelé Kanady Indiáni a potomci dobyvatelů těchto krajin, přistěhovalci ze Starého světa, kteří Indiány nadutě opovrhují, bigotní členové různých přísných sekt a rozpustilí bonviváni…

Český učitel Josef odjel na rok do Kanady učit na vesnickou školu do provincie Alberta. Líčí své zážitky s dětmi i s jejich rodiči, kteří jsou hlavně lovci nebo zemědělci, ale i Indiáni. Musel se vyrovnat s odlišnými školními, pro něho jako Čecha zvláštními, předpisy. Musel se zúčastnit různých školních i vesnických slavností, chodil na lov medvědů, sobů, divokých husí a prožil řadu humorných i dramatických příhod…