zajatecké tábory

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mne rozmístění zajateckých
táborů pro německé zajatce po druhé světové válce kolem Nové Bystřice v
jižních Čechách. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď způsobenou nemocí.

Z válečných událostí v jižních Čechcách uvádíme známou leteckou bitvu 24.srpna 1944, k níž došlo mezi Číměří a Hospřízí, kdy hořící části letadel zapálily i tři domy v Číměři a jeden v Senotíně.V roce 1943 sem dorazili Němci z okolí Essenu, prchající před leteckými útoky, v listopadu 1944 sem přišlo také hodně běženců ze Sedmihradska a ze Slezska. Leteckých poplachů přibývalo, u Romavy byl např.z letadla zastřelen sedlák, vezoucí na povozu chrastí. Za 2.světové války bylo v tehdejším novobystřickém okrese hlášeno 1150 padlých a nezvěstných, přímo Nová Bystřice uvádí 65 padlých. 10.5.1945 bylo Novobystřicko obsazeno ruskými vojáky, němečtí váleční zajatci byli soustředěni v sovětském zajateckém táboře u Blata v bývalém táboře RAD (říšská pracovní služba-Reichsarbeitsdienst). V den narozenin prezidenta Beneše (28.5.1945) provedli čeští partyzáni na základě Benešových dekretů odsun německého obyvatelstva. Němečtí obyvatelé museli během hodiny až dvou opustit svůj domov a směli si s sebou vzít 30kg zavazadel na osobu vyjma jakýchkoli cenností. V Rakousku běženci pobývali asi rok, pak byli odsunuti dále do Německa, z nichž většina se usadila na jihozápadě země v Bádensku-Wurtenbersku.

Známý byl zajatecký tábor v Českém Rudolci, kde Němci zadržovali zajaté Francouze. V místní dominantě obce, jímž je dodnes zámek, měli Němci štáb, a tak vlastně vše bylo připraveno na přísun nových zajatců, tentokrát složený - z Němců a Maďarů, a samotný zámek byl připraven na nové osazenstvo, paradoxně složené ze sovětských vojáků. Od pamětníků víme, že zástupy zajatých vojáků byly nekonečné, a že a v největším obsazení zde bylo až 80 000 zajatců, kteří byli nahnáni do vagónů v Dačicích a ve Slavonicích. Dnes už nikdo neví přesné počty, ale odhad je, že tímto táborem prošlo až 250 000 zajatců.

Pro více informací doporučujeme následující internetové odkazy :

http://www.michalstehlik.cz/page.php?fp=region/jihocesky-kraj/cesky-rudolec-v-bourlivem-pulstoleti-1918---1960

http://www.zanikleobce.cz/index.php?menu=11&duv=hranice

http://www.detektory-kovu-jizni-cechy.cz/home/zajatecke-tabory-ruska-lezeni-a-ustupovky-na-jindrichohradecku-i-3

Pro další informace doporučujeme obrátit se ještě na knihovnu Vojenského historického ústavu: www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu#formulaceKNIHOVNAVHÚ  - referát speciálních fondů nebo http://www.vhu.cz/cs/stranka/knihovna---rhf /.

Obor

Politické vědy. Vojenství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

01.08.2011 08:01

Martin Fencl píše:
Úterý 29.10.2019 18:34
Dobrý den.
Měl bych dotaz ohledně onoho tábora RAD , zda je známé přesné místo tábora, či zda jsou někde k nahlédnutí nějaké materiály (knihy,internet,mapy) myslím tím nějaké bližší informace. Pokud možno i co se týká zajateckého tábora v Českém Rudolci.
Předem děkuji za odpověď.
PSK - admin píše:
Čtvrtek 31.10.2019 19:23
Dobrý den,

určitě by pro Vás mohla být přínosná bakalářská práce Tomáše Pancíře Nedestruktivní výzkum vojenských táborů z konce Druhé světové války v jižních Čechách východně od demarkační linie. Práce se zabývá mimo jiné táborem v Nové Bystřici a táborem v Českém Rudolci. O táboře RAD na Dobré Vodě na Českobudějovicku pojednává internetový článek pana Jana Ciglbauera http://severniceskobudejovicko.cz/[…]/.

K zajateckému táboru u Českého Rudolce se vztahuje níže uvedený rozhovor a článek:

Dále rozhovor s pamětníky tábora Dimitrijem a Jiřím Dvořákovými na stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů: https://www.ustrcr.cz/[…]/.

Další poměrně obsáhlý článek, ale bez uvedených zdrojů: https://marfy72detektor.webnode.cz/[…]/.

O internačních táborech v Československu obecně pojednávají dvě knihy Tomáše Staňka:

STANĚK, Tomáš. Retribuční vězni v českých zemích: 1945-1955. Opava: Slezský ústav Slezského zemského muzea, 2002. ISBN 80-86224-33-3.
STANĚK, Tomáš a Slezské zemské muzeum (Opava, Česko). Tábory v českých zemích 1945-1948. Šenov u Ostravy: Tilia, 1996.
ISBN 80-902075-3-7.

Možná byste další informace mohl nalézt v knihovně Vojenského historického ústavu Praha.
Případně na stránce Ptejte se knihovny naleznete v dotazech týkajících se zajateckých táborů další doporučenou literaturu a instituce, na které se můžete obrátit: https://www.ptejteseknihovn[…]zajateck%C3%A9+t%C3%A1bory.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu