Zahraniční literatura k bakalářce

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla jsem Vás poprosit jestli byste mi pomohli najít vhodnou zahraniční
literaturu k bakalářské práci. Mé téma zní: "Osobní finance versus finanční
gramotnost." Nějakou literaturu jsem si již vyhledala, potřebovala bych spíš
najít nějakou vhodnou knihu nejlépe v angličtině či němčině, která by
odpovídala danému tématu.
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď. Pro vyhledání vhodné literatury ve fondu NK ČR můžete využít Elektronický katalog NK ČR - bázi NKC (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ). Ve vyhledávácím formuláři pro Rozšířené vyhledávání lze zadat klíčová slova (např. personáln? financ?, případně finančn? gramotnost?), pomocí rozbalovacích menu zvolit vyhledávání pouze v poli Předmět (klíčová slova). V části "Omezit vyhledávání na" pak lze upřesnit, že Vás zajímají pouze knihy (rolovací menu "Druh dokumentu") v angličtině a němčině (v poli "Kód jazyka dokumentu" zadejte eng OR ger). Z nalezených záznamů se zdá, že se fondu NK ČR v těchto jazycích nacházejí spíše publikace, věnované osobním financím, je však samozřejmě možné, že je v textu zmiňována i problematika finanční gramotnosti. Některé záznamy mohou být v bázi NKC doplněny o naskenovaný obsah knihy. Kliknutím na ikonku exempláře zjistíte, zda je knihu možné vypůjčit mimo knihovnu nebo zda jde o publikaci, kterou lze studovat pouze v NK ČR. Výpůjčky jsou možné na základě průkazu čtenáře NK ČR, https://www.nkp.cz/sluzby/chci-sluzbu/stat-se-ctenarem

Registrovaní uživatelé NK ČR mají na základě platného čtenářského průkazu přístup k řadě zahraničních licencovaných databází. V jedné z nich, elektronické knihovně ProQuest Ebook Central (https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju/ebrary), jsme nalezli několik publikací, které by pro Vás snad mohly být zajímavé:

* http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002082496&local_base=NKC

* http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002051515&local_base=NKC

Náhled do řady knih naleznete i v Google Books, např.:

* http://books.google.com/books?id=YwGygFZiOOEC

* http://books.google.com/books?id=zdWrPiSGXY4C

* http://books.google.com/books?id=q5QcxootQFYC

Literaturu na toto téma bychom Vám doporučovali spíše vyhledávat v katalozích knihoven, které se specializují na ekonomické vědy, např. Vysoká škola ekonomická (http://ciks.vse.cz), CERGE-EI (http://www.cerge-ei.cz/).

Pro obecnou informaci, jaká literatura na toto téma v angličtině a němčině vyšla, můžete využít následujících zdrojů:

* souborný katalog OCLC WorldCat - největší souborný katalog obsahuje informace o knihách ve všech světových jazycích, volně přístupnou verzi naleznete na https://www.worldcat.org/.

* katalogy národních knihoven: British Library (http://explore.bl.uk/), Library of Congress (http://catalog.loc.gov/), Deutsche Nationalbibliothek (http://www.d-nb.de/), Österreichische Nationalbibliothek (http://www.onb.ac.at/kataloge/index.htm).

U knih, které v těchto zdrojích naleznete a chtěla byste je využít pro zpracování Vaší práce, si v Souborném katalogu ČR (http://skc.nkp.cz ) anebo na portálu Knihovny (https://www.knihovny.cz/) můžete ověřit, zda se konkrétní publikace nachází na území ČR. U knih, které se nacházejí v některé české knihovně, je možné požádat prostřednictvím tzv. meziknihovní služby o jejich vypůjčení do vaší knihovny. Stejně tak pokud by se požadované dokumenty na našem území v žádné knihovně nenacházely, můžete vaší knihovnu požádat o zprostředkování výpůjčky knihy ze zahraničí.

Základní informace o meziknihovních službách NK ČR naleznete https://www.nkp.cz/sluzby/ms, anebo se pak můžete informovat přímo ve vaší knihovně.

Pro volné vyhledávání zahraničních článků je také možné využít Google Scholar (http://scholar.google.com ), dostupnost plných textů opět závisí na podmínkách poskytovatelů. Z licencovaných zdrojů Vám můžeme doporučit např. databázi EconLit (dostupná např. na Univerzitě Karlově http://bi.cuni.cz/prehled/zdroj.php?lang=cs&id=502 ), z obecně zaměřených zdrojů pak např. databáze Ebsco, SpringerLINK, ScienceDirect, Web of Science, které jsou přístupné i v NK ČR (https://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju).

Obor

Ekonomické vědy, obchod

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

03.01.2012 09:23

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu