Z ruského zajetí v 1. světové válce lodí Italia

Text dotazu

Dobrý den, můj děda byl v 1. světové válce v ruském zajetí, stal se legionářem a po válce byl v roce 1919 evakuován lodí Italy do vlasti. Dalo by se o této evakuaci zjistit něco víc? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

repatriaci československých legií se věnuje řada titulů, nicméně podrobněji je průběh cesty popsán v knize A. Zemana Cestami odboje, přesněji v jeho pátém dílu, a F. Šteidlera Návrat čsl. legií kolem světa do vlasti. Danou tématiku také pojednává článek Dalibora Váchy v časopise Historie a vojenství Cesta do vlasti: českoslovenští legionáři na světových oceánech v letech 1919-1920. Další možností je pak obrátit se na Vojenský historický archiv, kde jsou přístupné karty legionářů - můžete se obrátit na podatelnu (podatelna-vua@army.cz), nebo využít příslušnou databázi legionářů (http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase). Práce s databází či dotaz na archiv však vyžaduje znalost alespoň základních údajů a životopisných dat (plné občanské jméno a datum narození), podle něhož bude možné danou osobu jednoznačně identifikovat.

Použité zdroje

Zeman, Adolf. Cestami odboje: [jak žily a kudy táhly čs. legie]. Díl V, Domů. hlavní redaktor Adolf Zeman. Praha : Pokrok, 1929.

Šteidler, F. Jak žily a kudy táhly čsl. legie. Praha: Památník odboje, 1921.

Vácha, Dalibor. Cesta do vlasti: českoslovenští legionáři na světových oceánech v letech 1919-1920. Dalibor Vácha. Historie a vojenství. Časopis Vojenského historického ústavu. Roč. 62, č. 3 (2013), s. 4-23