Jaký je původ slova "satorie"?

Text dotazu

Z jakého jazyka pochází slovo "satorie" , jak vzniklo a jak se vyvinulo do svého nynějšího významu (zlá, hádavá žena)?

Odpověď

Dobrý den,

z dostupných indicií odhadujeme, že satorie pochází z názvu rostliny, i když žádný z pramenů to neuvádí na sto procent; v některém výkladu však vidí spojení  se satyrem, slovem pocházejícím z latiny.

Zde několik zdrojů:

Etymologický slovník uvádí spojitost s rostlinou saturejka.
Druh rostliny, ze středolatin. satureia; obecný výraz satorie
Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

Satira, z lat. = slovesné dílo zesměšňující a tepající lidské, společenské vady, pošetilosti; satirický = v duchu satiry, posměšný, jízlivý, kousavý člověk Saturovat, z lat. = nasytit, chemicky o roztoku i jinak = uspokojit; být saturován, saturovaný Satyr - starořec. lesní bůžek; zobecněním = smyslný muž
Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Satira - ‘skladba vysmívající se negativním jevům’, satirický. Z lat. satira, vedle satura tv., původně ‘směs, všehochuť’, asi ze spojení lanx satura ‘plná mísa’ (mísa přinášená každoročně bohům jako oběť) od lat. satur ‘sytý, úrodný, plný’. V přeneseném významu šlo nejprve o dramatickou frašku, pak útočnou báseň.
Zdroj: REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2012, s. 563. ISBN 978-80-7335-296-7. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:61980be0-65d6-11e6-aed5-5ef3fc9ae867

Satoreyka w. saturege - domácí rostlina z teplejších krajin
Zdroj: JUNGMANN, Josef. Slovník česko-německý, D. IV, S - U. Praha, 1838. 1. vyd. https://vokabular.ujc.cas.cz/moduly/slovniky/digitalni-kopie-detail/JgSlov04/strana-22

sartorije -> satorie
satorie, satoryje, sartorije zlá, hádavá
Zdroj:  Slovník cizích slov. Praha: Plot, 2006. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:269c1710-07a9-11e6-b598-5ef3fc9bb22f

Na Chodsku, Poděbradsku i jinde zašívala matka potají dceři čtyřlístek do fěrtochu, aby v chlapci vzbudila lásku. V Cechách nosily dívky při sobě tajně květ satorie, aby k sobě přilákaly milence, v Babicích měly u sebe stále kousek mechu...
Zdroj: NAVRÁTILOVÁ, Alexandra. Namlouvání, láska a svatba v české lidové kultuře. Praha: Vyšehrad, 2012. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:a50cacdf-7933-4feb-9e5c-0a446e887330

Bohužel nemůžeme ověřit odkaz níže; vysvětlení ale vypadá velmi věrohodně.

Satorie, satoryje - nespisovný výraz, zlá, hádavá manželka, někdy též obecně zlá žena. Stejný význam semetrika a saň., Satureje, saturyje, e, saturejka, satorka, suturajka, santořinka, satoryje ...české názvy pro bylinu Rodové jméno Satureja je odvozeno od latinského slova „satyrus“. Dle antické pověsti to byla právě saturejka, která dávala satyrům jejich mimořádnou sexuální výkonnost a byla považována za afrodiziakum. Spíše však byla, a stále je, doporučována jako bylina podporující dobré trávení.
Čerpáno z internetu, námi neověřeno: https://www.odpovedi.cz/otazky/co-je-to-satorie-satorie