Walter Crane

Text dotazu

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o informace ze života a díla malíře jménem Walter Crane (1815-1915). Jeho obraz Cesta na věčnost (1902) byl součástí výstavy Obrazárna v Čechách 1796-1918 (uspořádané k 200letému výročí Národní galerie v Praze roku 1996). Zajímalo by mě též, kde je obraz v současnosti k vidění, popřípadě i jiná autorova díla.

Odpověď

Dobrý den,

Walter Crane se narodil 15. srpna 1845 v Liverpoolu jako druhý syn Thomase Craina, který se věnoval tvorbě portrétů a miniatur a Mary Frances. Zemřel 14. března 1915. Je znám především jako ilustrátor, malíř, věnoval se také designu, spisovatelství a výuce. Mezi knihy jím ilustrované patří např. Baby´s Opera, Grimm´s Household Stories či The Frog Prince, v níž jsou patrné vlivy japonského výtvarného umění. Ilustroval také knihy poezie- např.Queen Summer, The Sirens Three.
V 80.letech 19. století byl pod vlivem dalšího umělce Williama Morisse spojován se sociálním hnutím, což mělo za následek vnášení umění do života všech vrstev obyvatel, které se projevovalo v textiliích, tapetách či drobných domácích dekoracích.
Byl členem několika uměleckých organizací a krátkou chvíli také ředitelem Royal College of Art v Londýně.
Jeho dílo "Na věčnost/A Dream, Voyage de Reve" je příkladem dokazujícím jeho následovnictví anglických prerafaelistů, vyznačující se mnoha symboly a alegoriemi.
Tento obraz byl v roce 1905 zakoupen pro Obrazárnu Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdce dnešní Národní galerie a s největší pravděpodobností by tedy měl být i nadále v jejím vlastnictví. Tuto domněnku se nám však nepodařilo potvrdit a na její ověření by bylo třeba kontaktovat přímo NG.

Použité zdroje:
http://myweb.tiscali.co.uk/speel/illus/crane.htm
http://encyclopedia.jrank.org/COR_CRE/CRANE_WALTER_1845_.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Crane

Obrazárna v Čechách 1796-1918 : katalog výstavy, uspořádané Národní galerií v Praze u příležitosti dvoustého výročí založení Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění : Praha [11.4.-30.6.] 1996 / [autor úvodní studie, předmluvy a editor] Vít Vlnas ; [katalogová hesla Jan N. Assmann ... et al. ; souběžné texty do angličtiny přeložili Jan Valeška a Ivan Vomáčka]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Gallery : Národní galerie, 1996. -- 278 s. : il. (část. barev.) ; 30 cm

Who was who. Vol.1, 1897-1915. -- 5.vyd.. -- London : Adam and Ch. Black, 1966