Walburga

Text dotazu

Dobrý de, obracím se na Vás s prosíkem, zda nevíte význam křesního jména Walburga. Zda máte nějaký odkaz byla bych ráda o jeho poskytnutí. Děkuji

Odpověď

Dobry den,

jmeno Valburga ma staronemecky puvod a vyklada se doslova jako "mocny hrad" ci prenesene "mocna ochranitelka". Svetice takova byla, protoze ma velke mnozstvi patronatu (sestinedelky, rolniky, domaci zvirata, pomaha modlitbou pri kasli, kousnuti psem i pri vztekline).
Walburga, Valburga, Walpurga patri k velice uctivanym svatym. Pochazela z vyznamne rodiny, byla dcerou Richarda z Wessexu a Wunny. Jeji sestrou byla svata Wilibalda a bratem svaty Wunibald. Narodila se kolem roku 710 v Anglii, casem ji povolal do Nemecka jeji stryc Bonifac, stala se reholnici a pozdeji prevzala vedeni podvojneho klastera v Heidenheimu, kde 25.2.779 zemrela.
Walburzin olej je tekutina, ktera se srazi na kamenne desce nahrobku a je ji pricitana leciva moc. Znama Valpurzina noc z 30.4. na 1.5. vsak nema s touto Walburgou nic spolecneho.

Zdroj: RAMES, Vaclav Po kom se jmenujeme?: encyklopedie krestnich jmen. Praha: Libri, 2000.