Walburga

Text dotazu

Dobrý de, obracím se na Vás s prosíkem, zda nevíte význam křesního jména Walburga. Zda máte nějaký odkaz byla bych ráda o jeho poskytnutí. Děkuji

Odpověď

Dobry den,

jmeno Valburga ma staronemecky puvod a vyklada se doslova jako "mocny hrad" ci prenesene "mocna ochranitelka". Svetice takova byla, protoze ma velke mnozstvi patronatu (sestinedelky, rolniky, domaci zvirata, pomaha modlitbou pri kasli, kousnuti psem i pri vztekline).
Walburga, Valburga, Walpurga patri k velice uctivanym svatym. Pochazela z vyznamne rodiny, byla dcerou Richarda z Wessexu a Wunny. Jeji sestrou byla svata Wilibalda a bratem svaty Wunibald. Narodila se kolem roku 710 v Anglii, casem ji povolal do Nemecka jeji stryc Bonifac, stala se reholnici a pozdeji prevzala vedeni podvojneho klastera v Heidenheimu, kde 25.2.779 zemrela.
Walburzin olej je tekutina, ktera se srazi na kamenne desce nahrobku a je ji pricitana leciva moc. Znama Valpurzina noc z 30.4. na 1.5. vsak nema s touto Walburgou nic spolecneho.

Zdroj: RAMES, Vaclav Po kom se jmenujeme?: encyklopedie krestnich jmen. Praha: Libri, 2000.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.12.2007 13:47

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu