-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, rádi bychom s přáteli "založili" ochotnické divadlo. Nejsme spolek ani nebudeme. Jsme jen několik přátel, co se chtějí scházet a hrát divadlo pro děti. Vztahuje se autorský zákon na klasické pohádky B. Němcové nebo K.J.Erbena? Pokud například vezmeme pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký, napíšeme si k tomu vlastní text a zahrajeme ji veřejně dětem, vztahuje se na to autorský zákon a musíme odvést poplatky? Děkuji.
Dobrý den,
autorský zákon se na vztahuje na jakékoliv dílo. V případě autorů B. Němcové nebo K. J. Erbena, vyjdete-li pouze z textu pohádky, který si upravíte pro potřeby Vaší inscenace, se jedná o dílo volné. Za vlastní text, který vychází z motivu pohádky volných autorů platit nemusíte, ale musíte uvést název pohádky a autora. Nicméně pozor na hudební doprovod k divadelnímu představení. Souhlas s užitím díla potřebujete i v případě, že v inscenaci použijete hudbu, ať živou, nebo z nosiče (CD, MP3, …). Souhlas získáte tak, že se nahlásíte OSA: https://forms.osa.cz/ .
Níže si přečtěte výňatky ze serveru, který se věnuje Vaší problematice.
„Po smrti autora si však nikdo nesmí osobovat jeho autorství k dílu, dílo smí být užito jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu a musí být uveden autor díla, nejde-li o dílo anonymní. Obecně se dá říci, že dílo, u kterého uplynula doba trvání majetkových práv, může každý bez dalšího volně užít s tím, že si samozřejmě nesmí osobovat autorství k takovémuto dílu. Tomu, kdo by poprvé zveřejnil dosud nezveřejněné dílo, k němuž uplynula doba trvání majetkových práv, vznikají takovým zveřejněním také výlučná majetková práva a trvají od zveřejnění díla 25 let.
Bezúplatné zákonné licence jsou vyjmenovány a definovány v § 31 - 39. Jedná se o případy, kdy lze cizí dílo bezplatně určitým způsobem užívat. Do této kategorie patří například: citace, katalogové licence, užití díla umístěného na veřejném prostranství, úřední a zpravodajská licence - zde se hovoří o tom, jak lze použít novinové články, užití k účelům vyučovacím nebo vědeckým, samozřejmě dílo, jemuž skončila doba majetkových práv = volné dílo, a také to, co se říká v § 35 odst. (1 - 4):
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo nevýdělečně užije dílo při občanských a náboženských obřadech.
(2) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo nevýdělečně užije dílo při školních představeních, v nichž účinkují výlučně žáci, studenti nebo učitelé školy nebo školského či vzdělávacího zařízení.
Vždy je však nutno uvést jméno autora (pokud se nejedná o anonym) a dále název díla.
Do práva autorského také nezasahuje škola nebo školské či vzdělávací zařízení, užije-li nevýdělečně ke své vnitřní potřebě dílo vytvořené žákem nebo studentem (školní dílo). V § 36 - § 39 je dále uvedeno ještě několik dalších užití díla aniž by se zasahovalo do práva autorského.“
Více zde: https://scdo.webnode.cz/autorske-pravo/
Na výše uvedených webových stránkách najdete i praktické rady, jakým způsobem zákonně postupovat. Hotové divadelní texty lze zakoupit u společnosti Dilia: http://www.dilia.cz/15-divadelni-agentura. Z hlediska konání veřejných produkcí existuje pouze ohlašovací povinnost. Tu splníte na jednoduchém formuláři, který vám vydají na příslušném městském či obecním úřadě.
Právo
--
Národní knihovna ČR
16.12.2019 00:42