vzory substantiv

Text dotazu

Dobrý den,
jsme žáky V.třídy a dostali jsme za úkol zjistit vzor, podle kterého se
skloňují "lidé, Bůh, Čechy a paní(slova používaná v učebnicích pro ZŠ)".U
některých jsme našli vzor v jednotném čísle, u některých v množném čísle.
Nikde (slovník spisovné češtiny,mluvnice, internet, pravidla,..) však
neuvádí vzory. Podst. jm. uši, oči jsme si určili vzor kost. Také není nikde
uvedeno. Poradíte nám ?

Odpověď

Dobry den,
dotazy tohoto typu je lepsi  konzultovat s pracovniky Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna, kde by Vam mohli problematiku odborneji vysvetlit. Doporucujeme obratit se se stejnym dotazem, ktery jste zaslali do Ptejete se knihovny, na adresu http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna. Z jejich stranek uvadime nasledujici:
Buh
rod: m. živ.
jednotné číslo      množné číslo
1. pád bůh          bohové, bozi
2. pád boha         bohů
3. pád bohovi,bohu  bohům
4. pád boha         bohy
5. pád bože         bohové, bozi
6. pád bohovi,bohu  bozích
7. pád bohem        bohy

Domnivame se, ze Buh se sklonuje podle vzoru pan.

Lidé, rod muz. zivot.
jednotné číslo            množné číslo
1. pád člověk             lidé
2. pád člověka            lidí
3. pád člověkovi, člověku lidem
4. pád člověka            lidi
5. pád člověče            lidé
6. pád člověkovi, člověku lidech
7. pád člověkem           lidmi

poznámky k heslu: v 1. a v 5. p. mn. č. jsou mužské tvary životné (jako
sousedé) s hovorovou variantou lidi; ostatní tvary množného čísla jsou podle ženského vzoru "kost"

Cechy, rod: ž., podst. jm. pomnozne

jednotné číslo množné číslo
1. pád         Čechy
2. pád         Čech
3. pád         Čechám
4. pád         Čechy
5. pád         Čechy
6. pád         Čechách
7. pád         Čechami

význam: jedna z českých historických zemí; dnes západní územní část České republiky

příbuzná slova: Čech, Češka, po česku

příklady: protektorát Čechy a Morava

paní
rod: ž.
jednotné číslo množné číslo
1. pád paní    paní
2. pád paní    paní
3. pád paní    paním
4. pád paní    paní
5. pád paní    paní
6. pád paní    paních
7. pád paní    paními

příklady: bílá paní rožmberská
poznámky k heslu: zkratka pí

Ruce, nohy, oči, uši skloňujeme v singuláru naprosto pravidelně: ruka, noha
- podle vzoru žena, oko, ucho - město. Při volbě jednotlivých tvarů v plurálu však musíme vycházet z toho, co dané výrazy znamenají.

Užíváme-li je i jejich zdrobněliny v původním významu, tzn. pokud označují části lidského i zvířecího těla (je lhostejno, zda jde o nohy lidské nebo nohy stonožky), mají zcela zvláštní skloňování (jen u slova noha nacházíme více shodných tvarů se vzorem žena).

7. pád plurálu je zakončen na -ma. Většina slýchaných -ma je nespisovných, ale právě zde jsou náležitá: s rukama (ručkama, ručičkama), nohama (nožkama, nožičkama), očima (očičkama), ušima (ouškama). Tím se liší od jiných substantiv pro párové části lidského těla, např. paže, kyčle, kolena, ramena, prsa, která mají v 7. p. koncovky podle příslušných vzorů: pažemi, kyčlemi, koleny, rameny, prsy.

Jestliže tvary rukama, nohama, očima, ušima (i jejich zdrobněliny) rozvíjíme přídavnými jmény, zájmeny či číslovkami, musí mít tuto koncovku i ona: s těma nešikovnýma rukama, dívka s dlouhýma štíhlýma nohama, děťátko s tmavýma očičkama..

Substantiva ruka a noha: 2. p. plurálu rukou, nohou i noh, 6. p. (na) rukou i rukách, nohou i nohách, přičemž tvary původní, tj. rukou, nohou jsou častější.

Neoznačují-li uvedená jména (a jejich zdrobněliny) části lidského těla, ale znamenají věci, které jsou jim podobné nebo je připomínají, skloňují se pravidelně podle svých vzorů: u noh židle, mezi nohami židle, hodinky s malými ručičkami, s pytláckými oky, s uchy hrnců a také okům, uchům, okách, uchách.