vzor slova lidé

Text dotazu

Prosím o odpověď na otázku podle jakého vzoru se skloňuje slovo lidé (mám na mysli tento tvar v množném čísle)

Odpověď

Dobrý den,

cituji podle
Mluvnice češtiny II : Tvarosloví. Praha : Academia, 1986, s. 301 :
"jméno lidé (supletivní plurál k sg člověk) má v N, V mužský tvar životný (jako "sousedé")s hovorovou variantou lidi, ostatní tvary podle ženského rodu "kost" : G: lidi, D: lidem, A: lidi, L: lidech, I. lidmi.
Expresivní deminutivum lidičky má sklonění podle vz. "žena" (lidiček, lidičkám, lidičkách).