vznik souhvězdí

Text dotazu

Jak vznikají souhvězdí? Děkuji za odpověď...

Odpověď

Dobrý den,

podle odborných publikací (Rükl: Souhvězdí, Souhvězdí a jejich mýty aj.) je
souhvězdí seskupení hvězd, jak se nám jeví při pohledu ze Země. Tyto hvězdy
netvoří ve skutečnosti žádnou soustavu, jsou od sebe často velmi vzdálené a
pohybují se různým směrem a rychlostí. Obraz souhvězdí se tedy během
tisíciletí mění a jejich vzájemná blízkost je jen zdánlivá. Nejstarší
souhvězdí, která se nacházejí na současných mapách, pocházejí z Mezopotámie,
od starých Sumerů, Babyloňanů a dalších. Od nich a od Egypťanů je převzali a
mnohá dotvořili Řekové. Poetický obraz souhvězdí v řecké mytologii podal ve
3. století př.n.l. Aratus ze Soli pod názvem Proměny. Odtud vycházel řecký
astronom Ptolemaios, když kolem roku 150 sestavil seznam 48 souhvězdí, který
se stal základem pro další vývoj hvězdných map až po naše časy.