vznik slova pryč

Text dotazu

Prosím, pokud je to vůbec možné, o zjištění vzniku slova "pryč" a jaká je spojitost se slovem "pryčna". Předem děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

pryč je příslovce (na jiném místě, někde jinde; nebýt zde, poslat na jiné místo, být z něčeho pryč - rozrušen, ruce pryč - nevměšovat se)

pryčna - z německého Pritsche,, e; -, -n = lože z prken

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Spojitost se slovem pryčna a pryč nejspíš není žádná. Doporučujeme ale obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR, viz http://www.ujc.cas.cz/.

Slovem pryč se zabývá Slovník staré češtiny na internetu, viz http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx

pryč

preč, přěč, pryč, přič adv. pryč

prý; pryč; prým v. praj; preč; prém

preč, pryč adv., též přeč, přič

I. určení místa

A. na otázku kam

1. [o provedení obratu] stranou, jiným směrem: jakž sě przicz obráti [člověk v Alexandrově snu], všě sě ta světlost zatrati AlxV 909 odvrátil se; ot těch [pobitých Peršanů] sě tam przycz obrátě…, tu sě mu šest [rytířů] naměři t. 1610; počala sě [židovská církev] precz od Krista obracovati a se jemu protiviti VýklŠal 121b (v obr.). – Sr. rus. proč ‚na stranu‘

2. [o pohybu a vzdalování] pryč, jinam, na jiné místo z místa dosavadního: pospěšmyž,…dřieve než sě prycz rozpršie [nepřátelé] AlxV 1521; běžav bra sě [Jidáš] prechz na moře…, pospiešiv prechz svého plutie, netbajě, co sě zde mútie LegJidD 2b 11 a 14; vybrachu [rybáři] dobré v svá osudie a zlé pricz pustichu BiblDrážď Mt 13,48 (precż ~Praž, ven EvVíd) foras; po vodě precz pustímy [tělo] Vít 38b; ot vašich pohanských modl prycz pójdem PasMuzA 563; běž přěd ním precz JeronM 16a; prycz otložiti [meč] GuallCtnostK 203; voda stavená, když nejmá kudy prycz téci, bude z nie jezero ŠtítVyš 30a; jdi mi prycz z uočí ŠtítBarlB 8; ptactvo béře sě odtud przecz CestMil 46b; jedno [tj. pobraný dobytek] utratili a druhé preč hnali Půh 1,248 (1407); jakožto kdyby pól člověka prycz sě otdělilo [při přijímání podjednou] JakKost 167b; Adam…z ráje prycz jíti musil KancVyš 88b; někam preċz utéci CestJar 23; knieže i kněžna před morem preċz utekli t. 25; má ta stolice prycz odnesena a složena býti TovačA 36b — s elipsou slovesa pohybu: král Darius náhlú jiezdú chtě prechz, sedieše na vozě AlxBM 31; vozatajóm prechz ponuče [Darius] t. 54; vínoť pak smutku prycz velí Svár 258 (fig.); on s svými obrátiv koně, nuž se pryč, a oni po něm LetKřižA 78 ed.; proto pryč musil [čeledín] ArchČ 11,254 (1450); ktož by koli čeledínu precz kázal ZřízVlad 12b propustil ho — fig. s abstr. určením: precz uteka od něho [smilstva] JeronM 18a; Duch svatý vzdvíhá sě prycz od myšlení, ješto jsú bez rozumu ŠtítSvátA 47b; ješto [mnozí] běžie…prycz v zahynutie od té útěchy t. 173a; boje se panského unáhlení, musil jsem pryč jíti od svých póhonóv Půh 2,157 (1409) upustit ║ chtiešeť rucě prycz strhnúti [z „nosidel“], i nemóžeť jima hnúti Vít 38b dolů; smrt všeckerny prycz pospílé Spor 81b tj. dostane ze světa; což móž bláznivějšieho býti než…od dědičstvie sě prycz lúčiti HusZrcM 52a dědictví odmítat; s sněhem lonským preč splynula [česká udatnost] Budyš 23b tj. zanikla; že by od muže svého šla [Kateřina] pryč ArchČ 16,517 (1497) muže opustila ♦ preč přěd sě zase pryč: musi sě vrátiti [Alexander] opět, kak bě przycz přěd sě pomienil AlxV 2219; někak sě omluviec, prycz přěd sě jěli PasMuzA 129; Ježíš vecě [k příchozímu]: Jdi pricz přěd sě, neb tvój syn živ jest KristA 43a (J 4,50: jdi domóv BiblOl)

3. [o dávání, braní ap.] pryč, k někomu cizímu do vlastnictví, podřízenosti ap.: jich sestra pryczz vzata [Paridem] MartKronA 20b hin weg gefüret unesena; poddánať jest již z toho hniezda przecz ta převýborná…slepice TkadlA 13a; prodaj ten nebo dánie precz toho úřadu buď…nepevné MajCarA 29; kterýž mu [pánovi poddaný] se prycž…vykradl ZřízVlad k6a; Kateřina a Elška sú prve odevdány pryč ArchČ 37,208 (1465), pod. ApolP 130a; což jest někdy…toho sbožie trhem pryč odprodal ArchČ 37,238 (1465); aby s tiem věnem svým mohla učiniti i nechati, dáti pryč i zastaviti t. 15,351 (1477), pod. PrávŠvábE 23b; ale i lesy mýtí a preč vozí ArchČ 10,85 (1498); poněvadž on Blažek…pryč jej dal, aby ten prsten zase vyjednal t. 11,523 (1500) ║ markrabstvie bramburské…preč dal [Zikmund] od koruny České ArchČ 3,211 (1420) koruně odcizil

4. [o odstraňování] pryč, tj. nazmar, k nepotřebě ap.: utni ji [ruku] a vrz od sebe przicz MatHom 74; otejmi tu kost prycz LékSalM 470; sřěž tu větev [zakořeněnou v hrnci] dolóv a zlámaj ten hrnec pricz ŠtěpMuz 9; potom slej vodu precz AlchAnt 17a; vezmi prostřední krve, kteráž z něho [kozla] teče do hrnce, první pustě preč i poslední Apat 38b nechaje ji odtéci mimo; vítr pryč utrhl všecko ArchČ 10,11 (1478) — fig. o abstr. ději: všicku nechut a tracení precz zažene [„peltram“] LékVodň 278a; neštovice malomocné s tváři precz sžene [výtažek z malin] LékFrantA 54a; hleděti hned chutně odraziti [protivenství] pryċz RokPostB 16 ║ pakli vezme [„chudoba“] co takového [tj. cizího], má je prečz tajně dáti od sebe BechNeub 193a zbavit se ho

5. [o pomíjení] pryč, tj. do nenávratna, do ztracena ap.: zašlo precz Medenna BiblDrážď Is 10,31 (pryċ ~Lit); pusť prycz, coť jest preč TkadlA 24a, pod. t. 12a; hned…všecka bolest i núze vše precz pominu BechMuz 65b vniveč, úplně

B. na otázku kde

♦ p. preč, pryč býti být pryč: (A) [o osobě] být vzdálen n. jinde, být na jiném místě; (B) [o hodnotě, člověku] být ztracen (zmařen), být ten tam: — A: otec jeho pryč byl dobře tři léta před tiem ListářRožmb 3,90 (1446); král…viděl, že jeho nepřietelé jsú všickni prycz MartKronB 60a — B: jakž libý přijde [nápadník vdovy], tak vdovstvie prycz ŠtítSvátA 89a; Precz jest mého všeho dobrého jistá prorokyně TkadlA 5a; pusť pryč, coť jest precz t. 24a; tuť jest již sprostnost prycž ChelčPost 30b, pod. ChelčSíť 75a ║ koliko panen a vdov za tiem úmyslem prycž jest! ChelčPost 246b zmizelo, tj. pozbylo svého ctného stavu

II. určení času

1. ♦ p. preč, pryč býti [o období] minout, být pryč: nu, již teď puol postu prycz bude RokPostB 172 bude za námi

2. [o ději] (na)dále, pořád dál, bez ustání: jhraj pro ni [tj. manželku] precz, nejměj péče [že ti brání] HradSat 126b

pryč v. preč

Poslední změna: 05. 08. 2013     Zdroj: Staročeský slovník