Vznik slova

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne odkud pochází a jak vzniklo slovo " skalár" děkuji

Odpověď

Dobrý den,

slovo skalár pochází z latiny a dle Lyera a Holuba (1978) je odvozeno od slov scala, což znamená žebřík nebo od slova scandere, což znamená stoupat. Rejzek (2001) přidává ještě slovo scalaris, tedy týkající se stupnice.

Použité zdroje

LYER, Stanislav a Josef HOLUB. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2. rozšíř. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1978, s. 438
REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Vyd. 1. Voznice: Leda, 2001. ISBN 80-85927-85-3. s. 574