Vznik prvních slov

Text dotazu

Dobrý den,

jak vznikla první slova - táta, máma, ruka, noha, maso, ....?

Odpověď

Dobrý den,

z obecného dotazu není jisté, zda máte na mysli etymologický vývoj slov, anebo okolnosti vzniku slov při jejich použití malými dětmi.

Všechny Vámi dotazované slova mají indoevropský či praslovanský původ.

Výrazy máma a táta se řadí k tzv. žvatlavým slovům, a děti je používají jako první kvůli tomu, že jsou snadno vyslovitelné a skládají se z prvních slabik, které děti dokáží vyslovit. Populárně naučný článek na webu Máma a já uvádí následující vysvětlení: "M je totiž hláska, která vzniká přesně takovým špulením úst a jazyka, jako když dítě pije z mámina prsu nebo z lahvičky. A slabika ma či mam, mama se díky tomu tvoří nejsnadněji. Vlastně proto je máma mámou v různých světových jazycích – v angličtině se v hovorové řeči používá mam, mamma, v němčině Mama, ve francouzštině maman, ve španělštině mama, v italštině mamma." Pro další informace ohledně vývoje dětské řeči doporučujeme bakalářskou práci Karolíny Lisové "Ontogeneze dětské řeči" odkazovanou ve zdrojích.

Ohledně úvodu slov uvádí Český etymologický slovník (Rejzek, 2001) následující hesla:

táta - původem tzv. 'žvatlavé' slovo, podobně jako bába, máma, papat a podobně.

máma - všeslovanský a praslovanský výraz *mama souvisí s litevským mama, anglickým mum, mummy, bretanským mam, latinským mamma, řeckým mámma, albánským mëmë, novoperským mama. Výchozí indoevropské *mama, *mama je dětské žvatlavé slovo vzniklé zdvojením jedné ze základních slabik dětské řeči.

ruka - všeslovanký výraz reka, srbochorvatský rúka, staroslověnský roka. Praslovanské *roka odpovídá litevskému ranka, lotyšskému ruoka, staropruskému rancko a asi i pozdně latinskému branca 'tlapa, ruka', vlastně 'to, čím se sbírá, uchopuje' od indoevropského *urenk- 'sbírat', původně asi 'kroutit, vinout'.

noha - všeslovanský výraz - polsky noga, rusky nogá, srbochorvatsky noga, staroslověnsky nga. Praslovanský výraz *noga odpovídá litevskému naga, 'kopyto', příbuzné je i staropruský nage 'noha'. Původ stejný jako u hesla nehet - jde zřejmě o zhrubělý název nohy, který vytlačil původní indoevropský výraz *ped- 'noha'.

maso - všeslovanský výraz - polsky mieso, rusky mjáso, srbochorvatsky meso, staroslověnsky meso. Praslovanské meso je nejblíže příbuzné s gótským mimz, arménským mis, staroindickým mamsá, dále je příbuzné lotyšské miesa, staropruské mensa, albánské mish, toch. B misa, a vzdáleněji i středoirský mír 'sousto, kousek', lat. membrum 'člen, úd', řecké meros 'kýta, stehno'.

Použité zdroje

Rejzek Jiří, Český etymologický slovník, Praha, LEDA, 2001.

https://www.wikiskripta.eu/w/V%C3%BDvoj_%C5%99e%C4%8Di

http://www.logopediebrno.eu[…]69i-a-vyacuteslovnosti.html

https://www.mamaaja.cz/kojenec/milacku-rekni-mama/

https://theses.cz/id/ormdvn/Lisova_BP.pdf