Vznik příjmení Hejduk

Text dotazu

Mé rodné jméno Hejduková. Chci zjistit původ, vznik jména Hejduk. Rod pochází z Hradešic

Odpověď

Dobrý den,

v publikaci Naše příjmení autorky Dobravy Moldanové (2019) se na straně 62 uvádí, že příjmení

Hejduk, Hajduk  pochází ze slova hajduk , což byl ozbrojený osobní sluha (sedával na kočáře vedle kočího), dále dráb.

Slovo pochází z maďarštiny. Stejně je původ příjmení  vyložen i v knize O českých příjmeních Josefa Beneše z roku 1962, kde je uvedeno na straně 215 v oddílu příjmení odvozených z názvů osobního služebnictva feudálů.

Tyto a další publikace najdete ve fondu Jihočeské vědecké knihovny.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vydání páté (čtvrté v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, s.r.o., 2019. 229 stran. ISBN 978-80-86781-40-2.
BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Vydání 1. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. 355 stran. Studie a prameny; sv. 14.