vznik příjmení a soupis poddaných 1651

Text dotazu

Dobrý den
prosil bych o zjištění původu příjmení Kvapil a a v soupise poddaných 1651 Chrudimsko výskyt tohoto příjmení v Podměstí (Proseč u Skutče)
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kvapil bylo odvozeno ze slovesa kvapit = pospíchat.

 Ke konci roku 2014 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména"  2160 mužů a 2278 žen s příjmením Kvapil/Kvapilová. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

 V "Soupisu poddaných podle víry z roku 1651" je uveden v obci Podměstí  následující rodina s příjmením Kvapil:

 - Jan Kvapil  (zaměstnání neuvedeno), 50 let, katolík

- Kateřina, manželka, 30 let, katolička

 Pravděpodobně u nich pracovala i podruhyně Kateřina N., 35 let, katolička

 Zdroj:

* MATUŠÍKOVÁ, Lenka a PAZDEROVÁ, Alena. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Chrudimsko. sv. 1. vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2001, str. 39

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)