vznik příjmení

Text dotazu

dobrý den
chtěl bych vědět jak a z čeho vzniklo příjmení Balek-/ová
děkuji

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Balek je odvozeno ze základu "bal" a znamená něco naditého. Tento kmen je společný češtině i němčině, je však jisté, že není z němčiny vypůjčen. Obdobně vznikla např. příjmení Balko, Baleka, Balej apod. Více se nám bohužel o původu příjmení nepodařilo zjistit.
Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti výskytu příjmení v ČR, lokální zastoupení či věkový průměr jeho nositelů, doporučujeme Vám stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php.

V případě, že byste potřeboval podrobnější etymologické informace, můžete se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/). 

Použité zdroje

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.05.2015 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu