vznik příjmení

Text dotazu

Dobrý sen,
zajímalo by mne, jak a z čeho vznikla příjmení - Ročeň, Vrbětický a jemu podobné Vrbický.
Děkuji předem a přeji hezký den.
Pavel Vaňous

Odpověď

Dobrý den,

 

příjmení Ročeň vzniklo ze slova "roček", které bylo používáno pro označení rok starého zvířete. Podobný původ mají příjmení Roček, Ročák, Ročňák či Ročně. Příjmení Vrbický a Vrbětický byla utvořena z místních jmen: Vrbický z názvu obce Vrbice a Vrbětický z názvu obce Vrbětice.

 

Dle statistik Ministerstva vnitra zpřístupněných na stránkách http://kdejsme.cz současně žije na území 113 osob s příjmením Ročeň, 104 osoby s příjmením Ročňová a 27 osob s příjmením Ročeňová (nejvíce ve Východních Čechách); 335 osob s příjmením Vrbický a 355 osob s příjmení Vrbická (nejvíce v Praze a v Opavě); osoby s příjmením Vrbětický/ Vrbětická současně statistiky neevidují.

 

Jazykové dotazy zodpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).

Použité zdroje

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha : Mladá fronta, nakladatelství SSM, 1983.
 
http://kdejsme.cz

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.04.2017 16:14

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu