Vznik písmena "v"

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli písmeno
"v" v češtině vzniklo z "u"?

Odpověď

Dobrý den,

čeština používá latinku, která byla původně (na základě starší etruské abecedy) vyvinuta pro zápis latinského jazyka. Původní latinská abeceda obsahovala pouze písmena: A, B, C, D, E, F, Z, H, I, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X. Časem byla latinka různě modifikována (např. v 4. století př. n. l. bylo odstraněno písmeno Z, bylo zavedeno písmeno G, v 1. století př. n. l. bylo zavedeno písmeno Y a znovu začleněno písmeno Z, ve středověku vzniklo písmeno W).

Až do poloviny 16. století písmeno V bylo používáno jak pro označení souhlásky "v", tak pro samohlásku "u" (analogická situace existovala v případě I, které označovalo jak "i", tak "j"). V 16. století vzniká grafické rozlišení na I a J, a V i U. Ve skutečnosti měl tedy vývoj opačný směr než ten, o kterém píšete: písmeno U vzniklo z písmena V.

Zdroj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Latin_alphabet