Vznik písmena "v"

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli písmeno
"v" v češtině vzniklo z "u"?

Odpověď

Dobrý den,

čeština používá latinku, která byla původně (na základě starší etruské abecedy) vyvinuta pro zápis latinského jazyka. Původní latinská abeceda obsahovala pouze písmena: A, B, C, D, E, F, Z, H, I, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X. Časem byla latinka různě modifikována (např. v 4. století př. n. l. bylo odstraněno písmeno Z, bylo zavedeno písmeno G, v 1. století př. n. l. bylo zavedeno písmeno Y a znovu začleněno písmeno Z, ve středověku vzniklo písmeno W).

Až do poloviny 16. století písmeno V bylo používáno jak pro označení souhlásky "v", tak pro samohlásku "u" (analogická situace existovala v případě I, které označovalo jak "i", tak "j"). V 16. století vzniká grafické rozlišení na I a J, a V i U. Ve skutečnosti měl tedy vývoj opačný směr než ten, o kterém píšete: písmeno U vzniklo z písmena V.

Zdroj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Latin_alphabet

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.12.2010 10:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu