Vznik písma

Text dotazu

Dobrý den, můj dotaz zní: Na základě jakých dokumentů (dokladů) a od kdy se datuje vznik psaného lidského projevu.

Odpověď

Počátky písma jsou poměrně složité, uvádějí se různé předstupně - jako značky, uzlové písmo apod. Dále obrázkové a hieroglyfické písmo. Všeobecná encyklopedie Universum stručně shrnuje v tomto smyslu. necháme-li stranou předstupně, probíhá vývoj písma od obrázkového (piktografie) nebo přesněji ideového (znaky zachycují představy, nikoli slovní jednotky) k písmu slovnímu (uSumerové, staří Egypťané, Mayové, Aztékové), k sumersko-babylonskému klínovému písmu a čínskému písmu, dále k slabičnému (Kréta, Kypr, Japonsko), slovnímu zvukovému a jednokonsonantickému (konsonanta=souhláska) písmu Egypťanů. Z egyptských hieroglyfů přejali Semité asi v 6./15. stol. př. n. l. řadu obrazů, z nichž postupně vznikla abeceda s 22 písmeny pro konsonanty. Prostřednictvím Foiničanů se abeceda dostala k Řekům, kteří ji upravili a přidali znaky pro samohlásky.
(Universum : všeobecná encyklopedie. -- Vyd. 1.. -- Praha : Odeon, 2000-2001. -- 10 sv. : il. (některé barev.), mapy, portréty ; 25 cm)

Nejstaršími památkami jsou většinou hliněné a desky a kamenné nápisy. Mezi nejstarší doklady hláskového písma patří hliněné tabulky popsané klínovým písmem (hláskovým) ze starověkého města Ugaritu (na dnešní syrsko-libanonské hranici asi z 15. století př. n. l. Fénické písmo je asi o dvě století pozdější.
Vznik řecké alfabety je umisťován do 8. století př. n. l., z té doby se dochoval nápis na tzv. dipylské váze. Latinské písmo starých Římanů (základ dnešní latinky) vzniklo z etruského a zčásti z řeckého písma, nejstarší dochovanou památkou je tzv. černý kámen, datovaný kolem roku 600 př. n. l.
(podle: B. Kéki, 5000 let písma)

Z literatury:
5000 let písma / Béla Kéki ; [z maď. přel. Pavla Ziegová]. -- 1. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 1984. -- 148 s. : obr., fot. (některé barev.), tb. a ukázky růz. písem ; 20 cm

Přehled vývoje písma / Marie Marečková. -- 1. vyd.. -- Brno : Masarykova univerzita, 2005. -- 88 s. : il., faksim. ; 21 cm

Stručný vývoj písma / František Čapka, Květoslava Santlerová. -- 1. vyd.. -- Brno : Masarykova univerzita, 1994. -- 51 s. : ukázky písem ; 26 cm

Vývoj písma v kostce / František Čapka, Květoslava Santlerová. -- 1. vyd.. -- Brno : Učebnice a knihy, 1994. -- 91, [23] s. : il., fot. ; 21 cm

Související dotaz z archivu Ptejte se knihovny:
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/marc-lidska-rec/?searchterm=lidská%20řeč
(datum: 28.05.2004, předmět: MARC + lidská řeč).